Nejlepší je ovoce a zelenina z vlastní zahrádky

Pojem kvalitní potraviny vyvolává u lidí různé reakce. Tak například bývalá nejmenovaná místopředsedkyně Poslanecké sněmovny ČR nejraději nakupuje na farmářských trzích, kde si nedávno pochvalovala nákup čerstvého tuňáka. Asi neví, že tuňák se v našich vodách nevyskytuje, a než doputuje do Prahy, trvá nějakou dobu.

Zato okolní restaurace jich mají na mrazáku nadbytek, ostatně, kdo by je za ty nekřesťanské peníze kupoval, a tak je po rozmrazení nabízejí za čerstvé. Nekompetentnost paní poslankyně nepřekvapuje, tu ostatně již prokázala v Poslanecké sněmovně, ale co takoví metrosexuálové, kteří úzkostlivě dbají na svůj zevnějšek a pak si koupí zrající sýr neznámého původu rozpouštějící se na sluníčku.

Nic proti farmářským trhům, kde se nabízejí místní produkty přímo od výrobců, ale pokud se hned neprodají, tak je jen pro otrlé si kupovat ať už klobásy nebo domácí kozí či ovčí sýry často z nepasterizovaného mléka, které nabízejí ve stáncích bez chladicího zařízení.

Je to stejné riziko jako dát si sushi v nějaké zapadlé vísce nebo tatarák z falešné svíčkové. Kvalitní potraviny jsou především místní produkty vypěstované na vlastních zahrádkách, sadech nebo v případě masných výrobků z vlastního chovu, zpracované v nejkratší možné době a dodané téměř okamžitě k prodeji. Jedná se o potraviny co nejméně chemicky upravené nebo obarvené, s vysokým podílem prospěšných látek, minerálů a vitamínů. Energeticky mohou být vydatnější, ale nemusejí, ba naopak mnohé z nich jsou vhodné pro různé dietní režimy.

Mnozí lidé ale nevyhledávají kvalitní potraviny, protože se domnívají, že jsou vždy dražší. Někdy je to samozřejmě pravda. Pokud třeba šunka nebo nějaký suchý salám obsahují přes 80 % masa, jsou samozřejmě dražší než třeba párky nebo špekáčky s mizivým množstvím vepřového či hovězího masa, zato s nadbytkem kuřecích odřezků a kostní moučky.

Je až smutné, že u dětí bohužel oblíbené párky v rohlíku patří k nejméně kvalitním výrobkům, i když se nabízejí při různých akcích za přemrštěné ceny. Rodiče často oponují, že to dětem chutná, jenže chuť vůbec nic neříká o kvalitě výrobku. Současné možnosti chemie jsou již na tak vysoké úrovni, že si můžete dát obarvené, navoněné a ochucené nic, které se chutí vyrovná kvalitnímu výrobku a dokonce ho může i předčit.

Jenže platí pravidlo, co jíme, to jsme a za nějakou dobu zjistíme, že máme různé zdravotní potíže a málokdy je spojujeme s nekvalitní stravou. V některých případech kvalita nesouvisí s cenou. Tak třeba přírodní minerálky jsou levnější než obarvené. Ovoce z vlastních stromů téměř nic nestojí a patří k nejkvalitnějším přírodním produktům. Zato různé džemy nebo sirupy už jsou někde jinde. Vysoký a zbytečný obsah přidaného cukru je posouvá do skupiny nekvalitních potravin.

Kvalitní potraviny nenajdete v reklamních sděleních. Zde je snaha prodat cokoli, co nejde na odbyt. Proto se vymýšlejí různé atraktivní obaly, aby nalákaly lidi a hlavně děti, ať to jsou jogurty s umělou marmeládou a pseudočokoládou z rostlinného tuku nebo jiné sladkosti, které děti vůbec nepotřebují.

Jedním z největších podvodů na dětech jsou obarvené zmrzlinové vody. Už jen prostý výčet toho, co obsahují, je natolik zarážející, že by si to žádná slušná společnost neměla dovolit. Samé alergeny, barviva, stabilizátory bez jakéhokoliv obsahu ovoce jsou nabízeny ke konzumaci. Zkuste je nabídnout domácím mazlíčkům. Kočkám je z toho na zvracení a prodává se to dětem. A tak se, rodiče, zamyslete, co svým dětem kupujete, pokud je ještě čas a nechcete, aby trpěly celý život.

Ivan Heidler