říká v rozhovoru Mšenska starosta města Mšena Martin Mach

Mšeno - Jednou z letošních priorit města se stal přesun zdravotního střediska do zrekonstruovaného objektu na náměstí Míru. Protože stěhování zdravotníků do nových prostor je takřka „na spadnutí“, nabízel se rozhovor s Ing. Martinem Machem, starostou města Mšena.

Co vedlo město k tomu, že se rozhodlo přesunout zdravotní středisko ze Zahradní ulice na náměstí Míru?
Zejména fakt, že oba objekty v Zahradní ulici jsou ve špatném technickém, místy až havarijním stavu. Museli jsme se zabývat stížnostmi nájemců, kterým zatékalo do ordinací ať už okny nebo střechou, praskaly rozvody vody, což pro město znamenalo nemalé finanční náklady. Tento typ budovy z jakéhosi podivného sendviče je prakticky nerekonstruovatelný.

Neuvažovalo se třeba o výstavbě úplně nového zdravotního střediska?
Podle nejrůznějších názorů dalších politických stran byla ve hře i tato varianta, která se však ukázala jako neúměrně drahé řešení, mimo současné možnosti našeho města, jež bylo navíc zatíženo velkým množstvím dalších rozpracovaných staveb.

Pátrali jste i po další možnosti?
Tou bylo rozmístění lékařů v dalších objektech ve městě, například v domově seniorů. Ale i zde se ukázalo, že např. požadavky hygieny by bylo velmi náročné realizovat a ani stísněné prostory by nebyly nejlepším řešením.

Co nakonec rozhodlo?
Varianta koupě rohového domu na náměstí Míru od vodáren a postupné přípravy projektu na přestavbu uvedeného objektu na středisko zdravotní péče pro občany. To se ovšem událo před pěti šesti lety. Nejprve jsme se ucházeli o možnost dotace, která ovšem přicházela v úvahu jen na zateplení vnějšího pláště budovy a topení, ale už ne na vnitřní úpravy. Zpočátku jsme dlouho hledali partnera, který by s námi šel do rekonstrukce, celý objekt by si pronajal a pak jej sám provozoval jako malou polikliniku.

Jak se tento záměr dařilo naplňovat?
Zpočátku se zdálo, že vše je na dobré cestě. Jednali jsme např. s vlastníkem několika lékáren včetně té mšenské. Bohužel však před začátkem stavby zařadil „zpátečku“, že své lékárny prodává. Dalším partnerem byla mělnická nemocnice, s níž jednání skončila po dalším roce. Po velkých peripetiích, které způsobily velké zpoždění, nakonec město zafinancovalo ze svých zdrojů a z grantu rekonstrukci vnějšího pláště. Problémy byly s výběrem dodavatele, soutěž se snad čtyřikrát opakovala. Vnitřní úpravy rozhodlo zastupitelstvo provést z rozpočtu města, takže objekt je nyní připraven k otevření.

Došlo při stavbě k nějakým zádrhelům?
Rekonstrukce starších domů jsou samozřejmě náročné. Tady jsme bojovali s velkou zemní vlhkostí zejména z důvodu rozsáhlých sklepů, jejichž zdivo natahuje vlhkost. Provedli jsme chemickou injektáž v úrovni nad vnějším chodníkem a pevně věříme, že to pomůže.

Zajímavost?
Protože se jedná o dvoupatrový dům, bylo nutné postavit výtah, který budou používat nejen zaměstnanci, ale i veřejnost. Do „podivného“ výklenku ve dvoře se podařilo vtipně umístit právě těleso výtahové šachty, což umožní bezbariérový přístup ze zadního dvora. Na dodávce se podílela osvědčená firma, jejíž výtahy fungují v domově seniorů. Za další zajímavost považuji fakt, že se nám povedlo obnovit krásné staré schodiště včetně secesního zábradlí, které pamatuje podobně jako v sokolovně počátek minulého století. Místy bylo sice popraskané, ale prošlo kompletní repasí (některé prvky se musely znovu odlévat), nicméně výsledek opravdu stojí za to.

V těchto dnech je na spadnutí další etapa, v níž se do rekonstruovaného objektu začnou stěhovat noví nájemci, že?
V průběhu září se sem někteří přestěhují, město už nakoupilo různý nábytek, například do čekáren. Nájemci – lékaři nyní procházejí náročným „kolečkem“ změn spousty úředních dokumentů, které souvisí se změnou adresy provozovny. Jakmile to budou mít, dojde k vlastnímu stěhování. Během září se přestěhuje praktická lékařka MUDr. Hartlová a zubní lékařka MUDr. Čorič. V průběhu října se přestěhuje také lékárna.

Bude v novém objektu i místo pro dětského lékaře?
Ordinace dětského lékaře v péči kolínské nemocnice by mohla začít fungovat začátkem října. Vše je v posledním stadiu příprav. Kolínská nemocnice získala smlouvy s pojišťovnami nejen na ordinaci ve Mšeně, ale i v Mělnickém Vtelně a Liběchově, nyní čeká na registraci na krajském úřadě. Mezitím komunikujeme téměř denně ohledně vybavení. Zpočátku se v ordinaci bude pravděpodobně střídat několik pediatrů, později by se situace měla více stabilizovat. Je však třeba říci, že to je dočasné řešení. Chtěli bychom někoho z nich přesvědčit, aby se tu usadil, a nabídnout mu i byt. Nebo budeme muset dále hledat jinde, třeba i na Slovensku, nebo lovit absolventy na fakultách.

Kromě již zmíněných lékařů se uvažuje o příchodu dalších odborníků?
Zatím ne, protože rozjet provoz střediska bude nyní docela náročné. Mohou se objevit drobné „dětské“ choroby zmíněné budovy, což nás nějakou dobu plně zaměstná. Až si provoz „sedne“, tak můžeme jednat o možnosti přilákat další specialisty, protože bude k dispozici ještě jedna volná ordinace.

Karel Horňák