Kostel sv. Martina ve Mšeně, foto: Petra NejedláVojtěchovHra světelOlešno

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

Guttenberg stavební společnost - člen skupiny PCS

© 2020 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Kadlínské muzeum patřilo výpěstkům zahrádkářů


Kadlín – Vesnické muzeum v Kadlíně o posledním zářijovém víkendu zaplnily dýně, jablka, hrušky, klasy kukuřic a další výpěstky, s nimiž se na výstavě Plody podzimu pochlubili nejen zahrádkáři z okolí, ale i větší zemědělské firmy z Mělnicka. Podle starostky obce Michaly Gregorové se na výstavě každoročně prezentují i učiliště a školy se zemědělským zaměřením.
„Letos se žáci zapojili i do tématu výstavy, což byl květinový klobouk. A klobouky zdobili nejen žáci škol, ale i naši senioři,“ řekla starostka Kadlína.

Největší část letošní expozice patřila kadlínskému pěstiteli Miloslavu Machovcovi, který se pochlubil například obřími řepami, mrkvemi, dýněmi i jablky. Svými výpěstky si mezi ostatními vystavovateli vysloužil také první cenu. Výstava ovšem nebyla tím jediným, čeho se návštěvníci tradiční akce v Kadlíně dočkali. Řada pěstitelů přinesla i výrobky ze své produkce.
„Lidé mohli ochutnat například zavařeniny, mošty, pálenky nebo likéry. Ty přinesl především bývalý starosta obce Zdeněk Šesták,“ připomněla Michala Gregorová.

V areálu muzea se odvážní návštěvníci mohli zapojit i do mnoha soutěží, které pro ně pořadatelé přichystali.
„První soutěží byla Koláčovaná. Tu jsme připravili pro malé děti,“ zmínila starostka soutěž, při níž se malí kluci a holky prokousávali vždy ve dvojicích do středu koláče, kde na ně čekala padesátikorunu. Ten nejrychlejší jedlík si ji samozřejmě mohl nechat.

Dospělí se pak vyřádili při takzvané Sedlácké dráze. Sedlák musel rozštípat poleno, zatlouct hřebíky, pak naložil selku s vajíčky a brambory na trakař a absolvoval s ní cestu přes lávku až k rozsypaným bramborům. Ty společně nabrali do pytle a mířili k cíli. Sobotní program završila barmanská a ohnivá show i UV efekty.

Jiří Říha