Předávkování minerály se nemusíme bát, až na kuchyňskou sůl

Většina lidí má jen tušení, že k životu potřebuje nějaké minerály či minerální látky. Mnozí vědí, že vápník je dobrý na kosti, jód na štítnou žlázu, fluor na zuby a železo na krvinky. To je asi tak vše. Z reklam vědí, že existuje chrom, selen, brom nebo draslík a že jsou vhodné na to nebo ono, ale kdy je brát a v jakém množství, zůstává záhadou. Ani odborníci vám neporadí, jak minerálovou rovnováhu korigovat.

V zásadě je jednoduché pravidlo. Pokud jíte dostatek masa, zeleniny, ovoce a hlavně luštěnin, tak máte vystaráno a nemusíte si pořizovat žádné potravinové doplňky za drahé peníze. Jenže řada lidí má dlouhodobé zdravotní problémy, musí se omezovat v soli, například u srdečních a cévních chorob, jiní v příjmu vápníku, pokud jim neslouží ledviny, a to hned nemusíte mít nějaké metabolické poruchy nebo celiakii, kdy je závislost na bezlepkové dietě.

Příjem minerálů je také závislý na věku. Děti potřebují něco jiného než dospělí, senioři mají jiné požadavky než těhotné ženy. Pokud se člověk cítí zdravý, na příjem minerálů nemyslí, ale jsou tací, kteří by v tom chtěli mít pořádek. Ale i zde vzniká více otázek než odpovědí.

Podívejme se na to na příkladu železa. Ideální množství železa u dospělého by mělo celkem činit asi 5 g. Denní ztráty se pohybují okolo 1 - 2 mg, u žen v produktivním věku o něco více už jen kvůli menstruaci. Při vyvážené stravě denně získáme až 50 mg železa, jenže z toho se vstřebá jen nějakých 15 %. A když pijeme hodně kávy nebo čaje, tak ještě méně. Co s tím? Nejlépe je pozorovat příznaky, které způsobuje nedostatek železa v organismu. Pokud se vám začínají lámat nehty, vypadávají vlasy, jste unavení a máte suchou kůži, tak to může znamenat, že potřebujete dodat železo nejlépe v podobě pořádného hovězího steaku nebo tataráku. V případě, že příznaky neodezní, je příčina v něčem jiném. Tady už vám poradí jen lékař.

A jak je to s ostatními minerály? Především je nutné si uvědomit, že minerály jsou nezbytné pro činnost různých enzymů a hormonů a že tělo není schopno si je vyrobit samo. Vše závisí na příjmu z potravin nebo tekutin. V druhém případě je to o něco jednodušší, protože výrobci minerálních vod povinně uvádějí složení, takže víme, že jedna minerálka má hodně hořčíku, druhá draslíku a třetí neobsahuje nic.

A teď k jednotlivým minerálům. Nedostatek fosforu v těle způsobuje svalovou slabost nebo bolesti v kloubech. Jeho zdrojem jsou ryby. Vápník je důležitý nejen pro kosti, ale i pro srážení krve a činnost srdce. Mléčné výrobky jsou dobré, až na tavené sýry, k jeho doplnění, ale kdo má rád buchty s mákem nebo luštěniny, má také vystaráno. Pokud je málo jódu v těle, trpí štítná žláza s celkovými projevy tloustnutí a únavy. Ryby jsou opět řešení, ale kdo je nemá rád, může je nahradit třešněmi a višněmi. Pokud jsme podráždění, špatně spíme nebo máme svalové křeče, může to znamenat, že nám chybí hořčík. Zinek je důležitý pro inzulin, pokud nám chybí, nemůžeme se divit výskytu akné a vypadávání vlasů. Stačí dodat listovou zeleninu a problém je zažehnán. Milovníci brambor budou potěšeni, že veškerou potřebu draslíku pokryje právě tato zelenina, pokud si k tomu přidají ovoce budou na tom ještě lépe. Bez draslíku se neobejde srdce, ale i nervy a svaly ho potřebují. Maso a kukuřice zase chrání tělo před nádory, protože obsahuje selen. A kdo má rád jablka, většinou nemá problémy s vypadáváním vlasů a lámáním nehtů pro přítomnost křemíku. Cukrovkáři by neměli zapomínat na chrom pro inzulin, který potřebují. Takže doporučenou potravou je pro ně kvasnicová pomazánka nebo kvasnicové knedlíky do polévky. Ale i lesní plody jsou fajn. Měď je zapotřebí pro červené krvinky a nejhodnotnějším doplněním jsou játra, ať hovězí, vepřová nebo drůbeží. A konečně germanium, málo známý stopový prvek ke zvýšení imunity dostatečně zastoupený v česneku nebo i brokolici.

Předávkování minerály se tolik nemusíme bát, až na tu kuchyňskou sůl, která není dobrá na krevní tlak a navíc zadržuje vodu v těle. A nadbytek železa se nám může projevit zbarvenou stolicí a zvracením. Když Bůh požehná, tak pokračování za měsíc.

Ivan Heidler