Zack zobe prášky na spaní a šňupe koks

K létu neodmyslitelně patří oddechová četba. Proto si tentokrát představíme titul, který tuto charakteristiku naplňuje, aniž by však sklouzl k laciným a podbízivým efektům. Jde o první krimi-román ze zamýšlené série švédských autorů Monse Kollentofta a Markuse Luttemana, s názvem Zach (česky 2015).

Toto dílo navazuje na současný úspěch temných severských detektivek či „kriminálek“, které si v posledním desetiletí získaly oblibu českých čtenářů. Hlavní postava, policista Zackarias Herry, se nijak nevymyká obvyklému schématu – policista musí mít nějakou slabinu, takže nejlepší je alkoholik, případně trošku asociál.

Tentokrát před nás autoři staví mladého ctižádostivého muže, jehož profesní dráhu pravděpodobně předurčila násilná smrt jeho matky, rovněž policistky. Zack je úspěšný, ale i on má své běsy, navštěvuje ilegální hudební kluby, bere léky na spaní, šňupe kokain a navíc ho pojí pevné přátelství s drogovým dealerem Abdulem. Je téměř jisté, že dříve či později si bude muset vybrat, na které straně zákona vlastně stojí. Zatím však zdařile balancuje na ostří nože. Autoři představují Švédsko jako multikulturní zemi, proto je „parťákem“ Zacka Deniz, lesbicky orientovaná třicátnice s pohnutým osudem dětské uprchlice z Kurdistánu.

Problematika Švédska jako země otevřené přistěhovalcům se promítá do celého románu a ovlivňuje nejen práci hlavních hrdinů, kteří se potýkají s neobvykle brutálními metodami turecké mafie, ale i jejich soukromé životy, neboť Zack vyrůstal na předměstí Stockholmu ve čtvrti plné přistěhovalců a Deniz si musí své místo v životě vydobýt navzdory nacionalisticky smýšlejícím „pravým“ Švédům. Kromě problematiky soužití různých etnik reflektuje tato detektivka i nepřehlednou situaci v obchodě s bílým masem. Šelmou, která si troufne lovit člověka, je zase člověk. Obraz současného Švédska, který oba autoři podávají,  je přesvědčivý. Dokazuje, že svět je všechno, jen ne černobílý.                                    

(vkv)