Houby můžeme s úspěchem pěstovat v domácích podmínkách

Češi jsou historicky nejen kutilové, ale i zdatní zahrádkáři. Pěstují všechno možné - od mrkví, kedluben, zelí, ředkviček a rajčat až k dýním a melounům, které ale obvykle v našich podmínkách za nic nestojí. Pokud mají ještě skleník, tak přidají třeba papriky včetně pálivých chilli nebo i něco nepovoleného, samozřejmě jen pro osobní potřebu. A kdo nemá zahrádku, tak alespoň doma za oknem zkusí nějaké zdravotní bylinky, o květinkách nemluvě.

Ale je jedna činnost, kde zaostávají za světem, a to v pěstování léčivých hub. Samozřejmě, že se považují za houbaře, ale překvapivě sbírají jen omezený počet hub, především hříbky a babky. Jakmile má houba pod kloboučkem varhánky, tak ji neberou až na masáky nebo bedly. A takový krásný hřib – podhřib žlučový či hořčák nejraději odkopnou a přitom se dá z něho připravit skvělá tinktura k podpoře trávení. Do smaženice se samozřejmě nehodí. 

Stejné tabu jsou i houby, které rostou na pařezech stromů, snad s výjimkou májovek nebo václavek, přitom takové houby často mají velmi příznivé účinky na zdravotní stav.

Existují ale i houby, které vykazují mnoho až překvapivě pozitivních účinků a dají se za určitých podmínek pěstovat v domácích podmínkách.

Nejznámější je hlíva ústřičná, bohatá na glukany, aminokyseliny, zinek a jód nebo selen. Používá se při zánětech kloubů, virózách nebo při vysokém krevním tlaku. Pěstování je jednoduché. Stačí zakoupit vhodný substrát, podobně jako v případě žampionů, které mimochodem také mají řadu příznivých účinků, třeba na trávení nebo i na krevní tlak.

Známé je i Jidášovo ucho či boltcovitka, bohatá na vápník a fosfor, s použitím při zánětech kostí, ale i při cévních chorobách. Jiné, většinou dřevokazné houby se u nás nevyskytují nebo jen velice zřídka a jsou chráněny, nicméně lze je vypěstovat i doma.

Třeba takový korálovec ježatý. Úžasná houba, která připomíná hřívu lva nebo mořský korál, obsahuje nejen řadu potřebných minerálů, ale i glukany k podpoře imunitního systému a podle posledních výzkumů i látku Erinacin, která se začíná zkoušet k léčbě Alzheimerovy choroby.

Čaga sibiřská či rezavec má příznivé antimykotické účinky a používá se i k léčbě Crohnovy choroby. Neméně zajímavá je i houba Shiitake, známá také jako dubová nebo elixír života. Obsahuje jiné glukany, které údajně mají protinádorové účinky, místně se jich používá k léčbě akné. Tato houba je navíc velice chutná a hodí se na všechny možné kulinářské úpravy.

Při nespavosti a dlouhodobé únavě se uplatní další houba – Maitake neboli sírovec, která kromě minerálů obsahuje i mnohé vitaminy a vlákninu. Užívá se k léčbě astmatických záchvatů, ke snížení nadměrného cholesterolu a místně při hemoroidech.

Ganoderma, reishi či lesklokorka lesklá je houba užívaná k posílení kostí a svalů, pomáhá při jaterních onemocněních a zpomaluje kornatění cév.

Substráty včetně návodu jak pěstovat tyto houby jsou běžně dostupné na internetu a moc se neliší od domácího pěstování žampionů nebo hlívy ústřičné. Pro ty, kteří nemají chuť nebo snahu houby doma pěstovat, pak dvě rady. Buď si je koupit v některém z asijských obchodů, nebo si pořídit potravinový doplněk s jejich přísadou – sice méně chutný, ale zato dražší. Je až zarážející, že tak postupují většinou důchodci. Že by měli tolik práce s vnoučaty nebo nevědí co s penězi? 

A na závěr ještě jedna zcela výjimečná houba, a to cordyceps, která parazituje na housenkách a dá se také pěstovat v domácích podmínkách. Je to houba, která zvyšuje výkonnost organismu, proto je oblíbená u čínských sportovců a hlavně není na seznamu zakázaných látek. Prostě povolený doping. Oblíbená je i pro svoje afrodiziakální účinky. Možná i proto je Čína nejlidnatější země světa.

Když Bůh požehná, tak pokračování za měsíc.

Ivan Heidler