Mšensko - Vyprávění pamětníků natočili žáci ze Mšena a Byšic. Jejich životní příběhy představí v úterý 28. června od 17 hodin v kinosále Obecního úřadu v Byšicích. Mladí dokumentaristé z pěti týmů se zde budou ucházet o cenu pro nejlépe zpracovaný příběh pamětníka 20. století. V rámci projektu Příběhy našich sousedů žáci základních škol ze Mšena a z Byšic od září (Mšeno) a od ledna (Byšice) natáčeli své sousedy vzpomínající na válku i komunistické perzekuce. Vedle Libuše Němcové a Josefa Kaulera ze Mšena také Jiřího Štěpánovského, Janu Kuncířovou a Zdeňka Uhlíře z Byšic.

O tom, jak v Byšicích probíhala kolektivizace, hovoří pan Jiří Štěpánovský: „Děda mi říkal - když jsem přijel z pole, stáli tam tři pánové v pláštích a že to tady zabírají. Já jsem vytáh na šajtroku bič a že jim zahrozím. On šáhnul do kapsy, vytáhl pistoli a nezbylo mi nic jinýho než se podvolit. Zabrali koně, stroje, nezbylo tam nic.“ Projekt pořádaný ve spolupráci Mšena a Byšic a neziskové organizace Post Bellum probouzí v dětech zájem o vlastní kořeny a své okolí a zároveň jim umožňuje vyzkoušet si práci dokumentaristů.

„Pátrání po pamětnících a zaznamenávání jejich příběhů děti prožívají jako úplnou detektivku a přitom se seznamují s nedávnými dějinami mnohem intenzivněji než v klasické hodině dějepisu,“ říká Hana Hniličková, manažerka projektu z neziskové organizace Post Bellum.

Děti se pod vedením svých učitelů a koordinátora z Post Bellum učí natáčet rozhovor celoživotních vzpomínek, práci s kamerou nebo profesionálním diktafonem, mají také možnost navštívit studio Českého rozhlasu či dílnu věnovanou střihu videa. Všechny žákovské výstupy jsou uloženy na www.pribehynasichsousedu.cz, natočená svědectví se také stanou součástí sbírky Paměť národa, která dnes představuje na tři tisíce pamětnických příběhů. Ve Mšeně a v Byšicích své sousedy natáčelo přes dvacet mladých dokumentaristů. Toto pololetí projekt probíhá také v dalších deseti městech po celé České republice, např. v Karlových Varech, Pardubicích, Jihlavě či Zábřehu na Moravě.

Mšenský starosta Martin Mach k tomu dodává: „Dlouhodobě sleduji a kvituji aktivity neziskové organizace Post Bellum, která se snaží zachytit a archivovat „paměť národa“, zejména z období totalitních režimů na našem území v minulém století. Velmi jsem proto přivítal návrh pana faráře evangelického sboru ve Mšeně Michala Šimka, aby se i žáci naší školy zapojili do jednoho z projektů této neziskovky, který nese název Příběhy našich sousedů. Záměr odsouhlasila i rada města, projekt se v minulém roce rozběhl a nyní napjatě čekáme na prezentaci výsledků snažení školních týmů ze Mšena a Byšic.“

Kristýna Bardová