Mšeno - Augustin Heřman se vrátil do Mšena, alespoň ve vyprávění a vzpomínkách Josefa Dvorského, kapitána současné repliky historické lodi La Grace, se kterou mšenský rodák Augustin Heřman křižoval světové oceány v 17. století.

8. listopadu 1620 se na Bílé hoře u Prahy odehrála krátká bitva, jež poznamenala české země na dlouhých 300 let. 21. června dalšího roku bylo na Staroměstském náměstí v Praze popraveno 27 představitelů stavovského protihabsburského povstání, jejichž společnou konfesí bylo evangelictví vzešlé z bojů německých luteránů a české Jednoty bratrské.

Evangelického vyznání byl také mšenský kazatel Efraim Heřman, jenž musil společně se svou ženou a synem do roku 1627 – kdy vstoupilo v platnost Obnovené zřízení zemské, jehož jediným vyznáním bylo katolictví – opustit české země. Syn se jmenoval Augustin a narodil se ve Mšeně kolem roku 1621. Podobně jako Jan Ámos Komenský utíkal ze své vlasti také Efraim Heřman s rodinou, tedy přes Slezsko a Polsko do Holandska.

Čím se zabýval  mšenský rodák Augustin Heřman v Holandsku, nevíme přesně. Jisté je, že v roce 1644 připlul do Ameriky, v níž se mu zcela proměnil život. Získal obrovské majetky, stal se jedním z nejváženějších mužů Nového světa, postavil si loď s názvem La Grace a přepadal s ní španělské lodě. Nakreslil mapy karibské oblasti, které dlouhou dobu byly považovány za nejspolehlivější. Na tištěnou mapu Virginie a Marylandu z roku 1670 nechal zhotovit rytinu svého portrétu s přípisem: Augustine Herrman Bohemian.

Na počátku novodobého příběhu byl český mořeplavec Josef Dvorský, jenž v roce 2008, společně s několika přáteli, zahájili stavbu dvojstěžňové brigy podle technických dispozic lodí 17. a 18. století. Stavba probíhala v loděnici v egyptském Suezu. Loď byla slavnostně spuštěna na vodu 5. prosince 2010 a dostala název La Grace (Milost), čímž se Josef Dvorský přihlásil k odkazu mšenského rodáka Augustina Heřmana.

V roce 2010 pracovali žáci výtvarného oboru ZUŠ Mšeno na zvláštní zakázce: jednalo se plastiku a portrét Augustina Heřmana podle vzoru na mapě z roku 1670. Práce vedl dnešní ředitel školy Mgr. Čeněk Hlavatý. Zakázku zadal okruh lidí, kteří se rozhodli ze soukromých zdrojů postavit přesnou repliku lodi La Grace a křižovat s ní světová moře po vzoru Augustina Heřmana.

V roce 2010 byla umělecká díla předána, tím však příběh neskončil. Po mnohaleté mailové korespondenci jsme měli vzácnou příležitost uvítat Josefa Dvorského ve Mšeně. Přednáška se konala v pátek 15. dubna od 17 hodin v sále radnice ve Mšeně a byla určena mšenským dětem, stejně jako široké veřejnosti. Zhruba čtyřicítka přítomných si za promítání filmu a fotografií vyslechla zkušenosti a příhody člověka, jenž na moři prožil většinu svého života. Josef Dvorský se před rokem 2008, tedy než si postavil vlastní loď, plavil na nejrůznějších plachtových korábech, včetně slavné Bounty, se kterou byl v roce 1962 natočen film Vzpoura na lodi Bounty. Prvního důstojníka, jenž se postavil do čela vzbouřenců, hrál Marlon Brando. 25. října 2012 se Bounty setkala u východního pobřeží Severní Ameriky s hurikánem Sandy a potopila se. Ve stejné době ztroskotala u španělských břehů také La Grace. Obrovské úsilí Josefa Dvorského a dalších nadšenců vedlo k záchraně lodi, která tak stále, a pod českou vlajkou, reprezentuje Českou republiku ve všech světových mořích.

Po přednášce následovala beseda. V ní jsme se dověděli, že plaveb se mohou účastnit i dětské kolektivy s učiteli nebo s rodiči. Vzhledem k tomu, že s Josefem Dvorským má ZUŠ Mšeno nadstandardní vztahy, zahájili jsme společné hledání možnosti, jak v roce 2017 nalodit naši školní kapelu. 

Dr. Josef Šebesta