Kadlín - Sedm kadlínských zastavení letošním rokem vstoupilo do desáté sezony. Výchozím bodem po kadlínských zajímavostech je místní muzeum, které návštěvníkům nabízí pohled do historie řemesel a staré zemědělské techniky.

„Vzhledem k tomu, že si letos připomeneme desáté výročí vzniku muzea, rozhledny a samozřejmě i sedmi kadlínských zastavení, připravili jsme několik novinek, které budou návštěvníky provázet celou sezonou,“ řekla starostka a dodala, že se tentokrát chtějí zaměřit zejména na školy a školky, které do Kadlína zavítají. Děti by v rámci připravovaného programu měly zajímavosti v Kadlíně poznávat formou hry.  „Děti většinou prohlídky s průvodcem příliš nebaví, takže jsme uvažovali o tom, jak jim návštěvu u nás zatraktivnit. Vytvoříme jim proto prohlídkové okruhy, na nichž je bude čekat řada zábavných úkolů, které budou řešit, aby se dostaly dál. Bude to pro ně taková malá pevnost Boyard,“ připomněla s trochou nadsázky kadlínská starostka. Děti prý budou mít na výběr dvě poznávací trasy. Jedna, určená především pro mladší ročníky, bude jen v areálu muzea, zatímco větší děti vyrazí na putování po všech sedmi kadlínských zastaveních, která je provedou kolem rozhledny Hradišť.

„Další novinkou letošní sezony bude možnost opéct si v areálu muzea špekáčky. Pro větší skupiny je můžeme i zajistit. Ale tím nejlákavějším podle nás bude možnost vyrobit si v muzeu za mírný poplatek dárek ze sena, vosku anebo mýdlo,“ uvedla starostka. Podle ní si zájemci vytvoří buď kadlínskou senovou myš, mýdlo nebo svíčku ve tvaru rozhledny. „Pokud by si někdo chtěl takový suvenýr odnést domů bez práce, také to bude možné. Členové našeho klubu seniorů jim je v rámci svých tvořivých dílen vyrobí.“

Co všechno lidé na sedmi kadlínských zastaveních mohou očekávat? Čtyři zastavení na návštěvníky čekají v kadlínském muzeu, k vidění je tam expozice kovářského řemesla se vším nářadím, které kdysi kováři používali. Na druhém zastavení na pohledy návštěvníků čeká rozsáhlá expozice motyček. Dalším zastavením v budově muzea je výstavka polních plodin, kde si děti mohou prohlédnout a promnout v ruce například ječmen, žito nebo pšenici. A poslední zastavení v areálu muzea je u staré selské techniky. Ta návštěvníkům přiblíží mnohdy už opravdu muzejní kusy.

Z muzea turisty cesta zavede přímo k pátému kadlínskému zastavení, kterým je naučná stezka Hradišť. Na ní se seznámí například s běžnými lučními květinami. Na každém rohu si lidé povšimnou mnohdy nenápadných rostlinek, které se schovávají pod vyššími. Stezka pomáhá objevovat krásu vlčích máků, heřmánku a dalších rostlin. Naučná stezka kroky návštěvníků dovede až k rozhledně Hradišť, kterou obec nechala postavit na stejnojmenném vrchu, jehož historie prý sahá až do doby Keltů.

Návštěvníci letos musí počítat se změnou otevírací doby. Od dubna do června bude muzeum otevřeno od úterý do neděle v době od 10 do 15.30 hodin a o letních prázdninách od 9 do 18 hodin. To se však netýká kadlínské rozhledny, kterou je možné navštívit každý den od 9 do 19 hodin.                                   

Jiří Říha