říká starosta města Mšena Martin Mach v rozhovoru Mšenska

Mšeno - Od léta roku 2014 platí ve Mšeně nový územní plán, v němž jsou definovány plochy přestavby a plochy rozvoje, na nichž v budoucnu bude možná výstavba. Aby se ty plochy daly využít, je nařízeno územním plánem pořízení územních studií. V rozhovoru s Ing. Martinem Machem, starostou města, jsme vedle územního plánu probírali také nový způsob hlasování v městských anketách.

Jaké konkrétní lokality rozvoje máte na mysli?
Jedná se o místo Na čihadle, tedy území za bývalou Olibou. Na jeho první část – prostor bývalého školního pozemku – už studie z minulosti existuje, proto zde probíhá parcelace. Jedná se asi o sedm pozemků v blízkosti hlavní silnice. Další pozemky z lokality budou zastavitelné v budoucnu, až vzniknou další studie na zastavování této lokality. To je proto, aby byla vyřešena dostupnost (příjezdové komunikace, inženýrské sítě). Na tomto prostoru se však musí stále pracovat, protože městu tam toho moc nepatří, bude muset zajistit pozemky pro komunikace. Jakmile začne výstavba na již schválených parcelách, začneme se věnovat dalšímu potenciálnímu rozvoji v této lokalitě. Tím bude na několik desítek let zajištěna další možná výstavba.

V jakém stavu je výstavba na schválených parcelách?
Jak jsem již řekl, probíhá zde parcelace a probíhají jednání s ČEZem o zasíťování. Jakmile bude uzavřena smlouva s ČEZem, budeme pokračovat dalšími smlouvami s vodárnami, abychom tam dostali klíčovou infrastrukturu s perspektivou budoucího rozšiřování.

Zmiňme další lokality...
Jedná se o lokalitu přestavby v prostorech starých zdravotních středisek. I zde je nařízena územní studie, což zabere zhruba rok příprav. Především musí být jasné, co zde vlastně bude. Tuto oblast zatím neřešíme, protože čekáme, až budou střediska opuštěna. Dalším možným prostorem, jehož využití je také podmíněno studií, je oblast naproti kravínu bývalého statku, navíc zde vše záleží na soukromém vlastníkovi.

O jakých dalších prostorech také uvažujete?
Další možnou lokalitou přestavby je areál mezi hřbitovní zdí a bývalou cihelnou, kde má město na svých pozemcích deponován nejrůznější materiál. Protože tyto pozemky v souvislosti s plánovanou rekonstrukcí Mělnické ulice dosud potřebujeme, zabývali bychom se jimi až v budoucnu.

Jaký další prostor pro bytovou výstavbu budete moci v budoucnu nabídnout?
Další rozvojová lokalita určená pro bydlení je na Romanově, přes silnici naproti současné zástavbě. Někteří soukromí vlastníci těchto pozemků projevili zájem tuto lokalitu zastavět, takže město zadalo pořízení územní studie, která se poměrně náročně projednávala se všemi dotčenými subjekty. Po několika kolech došlo k návrhu kompromisního řešení, které bylo schváleno. V první etapě jsou uvažovány čtyři domy, ve druhé asi tři. Další postup nyní záleží pouze na vlastnících, protože město zde žádné záměry ani pozemky nemá. Možné rozdělení pozemků ovšem vlastníkům ukládá povinnost zasíťování parcel na své náklady.

Co byste řekl o dalších lokalitách?
Jedná se o prostor na Klůčku. Vzhledem k tomu, že tento pozemek, potenciálně možný k výstavbě, je v soukromých rukou, záleží pouze vlastníkovi, jak se rozhodne o jeho dalším využití. Další lokalitou přestavby je oblast zahradních chatek v Jatecké ulici.

Obraťme list a pojďme se bavit o další záležitosti...
Druhou oblastí, kterou bych rád zmínil, je Místní agenda 21 a s ní související Fórum zdravého města, které vždy definuje deset palčivých problémů. Aby se mohlo zapojit více lidí, tak se vybrané problémy ověřují anketou buď písemně, nebo na webových stránkách města a výsledek se předkládá zastupitelstvu. Už v minulých letech se občas stalo, že fáze ověřování ankety byla ovlivněna, protože nemáme zabezpečeno, aby někdo nehlasoval vícekrát. Letos byly výsledky ovlivněny velice silně. Kdo to umí, dokáže na webu hlasovat vícekrát, zrovna tak, jako si jiní namnoží papírové anketní lístky.

Jak hodláte problém řešit?
Výsledky hlasování rada města projednala, označila je za zkreslené, a tudíž nepoužitelné. Proto je třeba anketu zopakovat formou, která by zabránila nebo maximálně ztížila možné nesrovnalosti. Formu, jak toho dosáhnout, máme projednánu s jednou společností, která se tím hodně zabývá. Nejenže v konceptu nazvaném Demokracie 2.1 (www.d21.me) dokážou různé metody ověřitelného hlasování, ale zároveň poskytují lepší hlasovací způsob. Kromě několika hlasů pozitivních může hlasující přidělit i jeden dva negativní. Výhodou je fakt, že se eliminují extrémní věci, tedy to, co opravdu velká část lidí nechce. Výsledek pak bývá konsensuálnější, robustnější, tedy lze touto metodou najít širší shodu názorů.

Kdy hodláte nový způsob spustit?
Už jsme ho chtěli spustit dříve, ale nestihli jsme prezentaci v novinách. Tímto bych chtěl občany upozornit, že koncem dubna budeme všemi dostupnými kanály šířit informace o novém hlasování a vyzveme občany, aby se do něj zapojili. Na webu města bude možné hlasovat pomocí sms kódu. Pro ty, kteří by chtěli hlasovat papírově, budou na úřadě vydávány tiskopisy s identifikačním kódem. Protože kód bude jedinečný, nebude možné formulář kopírovat. Provedení a vyhodnocení ankety zajistí již zmiňovaná externí společnost, která zaručí hlasujícím absolutní anonymitu a městu předá jen výsledky hlasování.

Otázky do ankety už jsou připraveny?
Otázky použijeme původní, i s možností tzv. negativních hlasů, jen se změní systém hlasování. Ten bychom rádi vyzkoušeli a následně vyhodnotili s možností použití v dalších případech, například v případě hlasování o budoucnosti skládky ve Mšeně – zdali ji o jednu etapu ještě rozšířit, nebo ji už uzavřít. Pokud by projekt rozšíření byl ekonomicky výhodný, chceme jej předložit občanům, aby měli možnost se vyjádřit.        

Karel Horňák