Mšeno, Praha – Členové žákovských týmů mšenské základní školy natočili ve středu 17. února dvě rozhlasové reportáže. Tím dosáhli prvního vrcholu svého úsilí a  práce v rámci projektu Příběhy našich sousedů, který organizuje na různých místech České republiky o. p. s. Post Bellum z Prahy.  Tomuto vrcholu předcházelo natočení rozhovoru se dvěma pamětníky ze Mšena profesionálním rozhlasovým diktafonem

První tým pod vedením paní  ředitelky Jiřiny Trunkové natočil rozhovor  s paní Libuší Němcovou. V něm vzpomínala na své dětství v Osečné před druhou světovou válkou, kde většinu obyvatelstva tvořili sudetští Němci, na přestěhování rodiny do Mšena v roce 1938 či na spolupráci mšenských četníků s příslušníky protinacistického odboje na Mšensku. Velitelem četnictva ve Mšeně byl tehdy její otec Rudolf Schőnbach. Stranou nezůstaly ani pracovní aktivity paní Němcové spojené s městským národním výborem ve Mšeně či zajišťování pohřbů společně s jejím manželem – panem Jiřím Němcem. Svým laskavým pohledem se rovněž ohlédla za dosavadním průběhem svého života.

Druhý tým pod vedením paní učitelky Martiny Klementové natočil životní vzpomínky mšenského veterána - motocyklového závodníka Josefa Kaulera. Ty se netýkaly pouze jeho profesionální kariéry, ale rovněž jeho dětství spojeného s klukovskými hrami, školní docházkou během druhé světové války, kdy mšenskou školu navštěvovay společně české i německé děti. Řeč přišla i na partyzány, kteří se za pomoci místních občanů skrývali v jeskyních ve skalách. Pochopitelně přišla řeč i na nástup komunismu, kdy  Josefovu tatínkovi bylo protiprávním způsobem znemožněno samostatně vést autodílnu. Dostalo se i na účast pamětníka v československé reprezentaci v motocyklových terénních soutěžích, ale také na sovětskou okupaci v roce 1968.

Natáčení reportáží se odehrávalo v jednom ze studií stanice Plus Českého rozhlasu v Praze pod odborným vedením správkyně portálu Paměť národa Barbory Kreuzerové. Členové obou žákovských týmů byli dobře připraveni. Měli dobře sestavené scénáře s průvodním slovem a návrhy jednotlivých střihů. A také dobře bez větších problémů četli. Zde je nutno pochválit obě mšenské kantorky za pečlivé vedení svých týmů a zodpovědný přístup.

Obě reportáže budou pro zájemce zveřejněny na stánkách projektu www.pribehynasichsousedu.cz  po společné závěrečné prezentaci, která se uskuteční v květnu či červnu, termín bude ještě upřesněn. Po natočení reportáží půjde o druhý a závěrečný vrchol projektu. Vedle mšenských žákovských týmů budou své pamětníky prezentovat také čtyři žákovské týmy ze základní školy v Byšicích.

Michal Šimek, koordinátor projektu