Poklička z úpatíRadnice na náměstí Míru, foto: HN - René VolfíkPohled na Mšeno od severuVýstava prací žáků ZUŠ na radnici

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

Guttenberg stavební společnost - člen skupiny PCS

© 2020 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Kalendárium Mšenska


Líbal Jaroslav (* 29. 12. 1880 Stránka), vlastivědný pracovník. Otec byl stavitelem. Vystudoval obchodní akademii, byl prokuristou textilní továrny, členem správní rady továrny na akumulátory, členem předsednictva Čs. obchodní společnosti americké, v roce 1911 spoluzakládal deník strany státoprávně pokrokové Samostatnost, jejímž redaktorem a vůdcem strany byl Viktor Dyk, který mu věnoval také své verše. Byl členem Romanova – spolku rodáků a přátel Mšena a okolí (založeného v Praze v roce 1894). Jeho členy bylo mnoho význačných osobností, mezi nimi byli velkoobchodník Štěpán Kynzl (*1853 Mšeno), Augustin Janatka (* 1862 Mšeno), čestný občan města propagátor turistiky, zakladatel Okrašlovacího spolku pro Mšeno a okolí (1892) a jeho předseda, ing. Čeněk Rokos,  konstruktér firmy Breitfeld & Daněk a další.

Kalita Josef (* 1848 Kouřim † 1920 Mšeno u Mělníka), řídící učitel. V Nebuželích mj. vysázel velký obecní sad, v němž vedl praktickou výchovu žáků, byl dlouholetým zástupcem učitelstva v okresní školní radě v Mělníku. Vynikal svým přístupem ve výchově dětí jako hudebník, malíř, pomolog (do čtyř knih nakreslil všechny známé druhy ovoce), včelař, znalec mnoha jazyků, překládal z francouzštiny, dopisoval si japonsky s cestovatelem Josefem Kořenským (1847 – 1938).

Miroslav Sígl, Kdo byl a je kdo, 2007