Mšeno - Při procházkách okolím Mšena si můžeme všimnout ptačích budek, rozmístěných například v Debři, Hlovci či Františkově aleji. Jejich zhotovení i umístění na stromy muselo dát dost práce a času, to vše s cílem podpořit hnízdění ptáků, kteří mají v oblibě dutiny, např. sýkor, brhlíků, špačků či krutihlavů. Přirozených dutin v přírodě ubývá, zejména vinou kácení starších dřevin.

Letos na jaře jsem si všimla, že ptáci však o budky ve Františkově aleji a Hlovci nejeví valný zájem. Napadlo mne, zda se v minulých letech už někdo podíval dovnitř, případně je vyčistil. Proto jsme koncem letošního října vyrazili na jejich podzimní „úklid“ s rodinou a přáteli. Vyzbrojeni vysunovacím žebříkem od mšenských technických služeb jsme během dvou dní zkontrolovali a vyčistili asi 20 budek. Ve většině z nich byla pěti až deseticentimetrová vrstva hnízdního materiálu (mech, kůra stromů, větvičky, sláma, zvířecí chlupy, peří). Našlo se i vosí a sršní hnízdo, šest kropenatých vajíček sýkory koňadry (neúspěšné hnízdění). Někde byl prostor budky vyplněn až po střechu. Nechyběli pavouci, brouci a paraziti.

Ptáci z hnízda sice průběžně odnášejí trus a zbytky potravy, úplně ho vyčistit ale nedovedou. V takovém prostředí se pak množí ptačí paraziti a zárodky různých nemocí, které mohou zpomalit vývoj mláďat vylíhlých v dalším roce. Špinavé hnízdo potenciální nájemníci často ani neosídlí. 

Zajímavé je, že v budkách s kruhovým vletovým otvorem se našlo o poznání více hnízdního materiálu než v tzv. rehkovnících s širším, obdélníkovým otvorem. Ovšem brhlík si poradí vždy. Vletový otvor obezdí blátem tak, aby přesně odpovídal velikosti jeho tělíčka (budka za hloveckým viaduktem – viz foto).

Technický stav budek je nejkritičtější ve Františkově aleji, kde se některé téměř rozpadají pod rukama. Bude nutné je opravit, případně vyměnit. V Debři a Hlovci jsou ještě poměrně zachovalé. Závěrem nezbývá než konstatovat, že čištění budek je třeba provádět  každý podzim. Někdo dokonce čistí budky už po prvním hnízdění v dané sezoně, aby v nich ptáci stačili vyhnízdit podruhé. V tuhé zimě je ptáci mohou využít i k přenocování.

Za spolupráci a akrobatické výkony na žebříku děkuji Janu Vejmelkovi, Jaroslavu Kopeckému, Anně a Ivanovi Skopcovým. Dík patří rovněž panu Pavlu Nečasovi z Technických služeb.

Veronika Skopcová