Mšeno - Na začátku jich bylo sedmdesát, dnes je jich téměř čtyřikrát víc. Mšenští sokolové, kteří se mohou pochlubit nejstarší jednotou Barákovy župy, slavili 150 let od svého založení.

Slavnostní akademii, která se na Den vzniku samostatného Československa konala 
ve mšenské sokolovně, si nenechaly ujít bezmála tři stovky lidí. Starostka TJ Sokol Mšeno Hana Nečasová je v úvodu seznámila s historií jednoty a uvedla hlavní mezníky její činnosti.

„Iniciátorem založení naší jednoty byl významný mšenský občan František Stanislav Hulicius, který byl také jejím prvním starostou. Tehdejší sokolové hned začali cvičit a pořídili si prapor. Po dvou letech jim však všechno zničil velký požár, který činnost jednoty na třiadvacet let utlumil,“ řekla v úvodu starostka tělocvičné jednoty.

Nejspíš největším mezníkem v historii mšenské jednoty byla vedle jejího založení stavba sokolovny. Tu se místní patrioti rozhodli vybudovat v době ne právě příznivé.

„Se stavbou začali v roce 1915, v době první světové války. Budovali ji vlastními silami z darů, bezúročných úpisů s využitím úvěru. Nová sokolovna byla slavnostně otevřena po čtyřech letech práce,“ uvedla Hana Nečasová, která zároveň přiblížila i nedávno dokončenou rekonstrukci sokolovny. Ta vyšla na zhruba osm a půl milionu korun.

Sokolové návštěvníkům svou činnost představili prostřednictvím fotografií, které doplnili krátkými scénkami. „Každý sokolský rok tradičně zahajujeme plesovou sezonou. Pořádáme Valentýnský ples, karneval pro dospělé i děti,“ doplnila.

Během roku sokolovnu navštěvují nejen aktivní sportovci, ale i ti, kteří se rádi podívají na poutavé dokumentární filmy v rámci festivalů Expediční kamera a Snow film fest. Mšenští sokolové pořádají také župní přebor 
v zálesáckém závodu zdatnosti, Běh Debří, Boudeckou roklí nebo Běh naděje. A mnoho příznivců si získal i jejich Kokořínský triatlon. Hojně navštěvovaná je i lezecká stěna, kterou nechali před lety instalovat na stěny za pódiem.

Sokolům k jejich jubileu přišli ve středu zazpívat členové mšenského smíšeného pěveckého sboru Intermezzo, kteří svou kariéru zahájili přesně před deseti lety na 140. výročí založení místního Sokola. Tehdy jich bylo patnáct, tentokrát více než dvojnásobek.

V rámci programu slavnostní akademie se na pódiu představily i děti z mateřské 
a základní školy, a to v miniopeře Červená Karkulka. Nechyběli mladí pěvci z mšenské umělecké školy, děti z tanečního kroužku základní školy nebo herci Nového divadla Mělník, kteří představili tři písně z jejich nového muzikálu Šeherezáda. A samozřejmostí bylo představení malých i větších cvičenců mšenského Sokola.                     

Jiří Říha