Náměstí Míru ve MšeněMěstský znak na radniciSedlecDomov seniorů (foto: M.Měšťan)

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

Guttenberg stavební společnost - člen skupiny PCS

© 2020 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Svatomartinský koncert pro Světlušku a jeho ozvěny


Mšeno – V chrámu svatého Martina ve Mšeně se v sobotu 14. listopadu od 17 hodin konal dobročinný koncert pod záštitou Nadačního fondu Českého rozhlasu Světluška, která své aktivity a finanční prostředky dlouhodobě věnuje na podporu zrakově postižených dětí.

Koncert, jehož idea vznikla na půdě Základní umělecké školy Mšeno, zařadila do svých aktivit Komise pro kulturu a cestovní ruch ve Mšeně, posléze jej přijalo i město Mšeno a podpořilo významnou finanční částkou. K realizaci koncertu se přihlásila římsko-katolická farnost ve Mšeně osobností faráře Petera Kothaje. Takto široce rozkročená humanitární akce měla tedy již od samého počátku všechny šance k tomu, aby do Mšena přilákala množství zájemců, jednak o kvalitní koncertní hudbu, jednak s vlastním zájmem podpořit dobrou věc. Vynikající kulturní zážitek slibovala i jména účinkujících, kteří přislíbili svou účast.

Koncertní akci již v 16 hodin zahájil svatomartinský průvod. V tom čase se i přes nepřízeň počasí sešlo v Základní umělecké škole ve Mšeně přes 60 dětí i s rodiči. Pro všechny bylo nachystáno drobné občerstvení, které připravili rodiče i učitelé školy. Děti si mohly navíc vybrat z nepřeberného množství lampiónů, sněžných koníků, led svíček, světluškových sáčků a dalších rekvizit, s nimiž se pod rouškou tmy vydaly do chrámu sv. Martina, jenž se do začátku koncertu zcela zaplnil. Podle odhadu, první ročník Svatomartinského koncertu pro Světlušku navštívilo přibližně 250 lidí.

Koncert zahájila významná česká klavíristka, nevidomá Ráchel Skleničková. Po dvaceti minutách ji vystřídalo Pražské dechové trio, komorní soubor Hudby Hradní stráže a Policie ČR, se kterou ZUŠ Mšeno podepsala smlouvu o umělecké spolupráci. Koncert uzavřel pěvecký sbor Intermezzo, v čele se sbormistrem Karlem Horňákem. Závěrečný aplaus vstoje nejlépe charakterizoval společenskou i uměleckou úroveň celé akce.

Ta vznikla na základě pocitu a touhy udělat něco pro děti, které život postavil na trochu jinou startovací čáru, než jakou jsme zvyklí v každodenním životě vnímat. Za to, že koncert vykázal vynikající uměleckou úroveň, musíme poděkovat účinkujícím. Koncert však ukázal ještě jeden fakt: lidé, kteří jej navštívili, přijali filosofii humanity a svými finančními příspěvky výrazně přispěli k podstatě celé akce. Také těmto lidem posíláme své poděkování. Díky nim mohou organizátoři do Nadačního fondu Českého rozhlasu Světluška poslat částku 10 211 Kč a současně zvou všechny lidi dobré vůle na druhý ročník svatomartinského průvodu, spojeného s koncertem pro Světlušku, v pátek 11. listopadu 2016.

Mgr. Čeněk Hlavatý, PhDr. Josef Šebesta, Ph.D., Základní umělecká škola Mšeno