Chorušice - Pětisetletá Chorušická lipka, která roste u silnice vedoucí z Mělnického Vtelna do Chorušic, se společně s dalšími jedenácti zelenými velikány ucházela o titul Strom roku 2015. Od svých fanoušků v anketě, kterou už čtrnáctý rok pořádá Nadace partnerství, získala 2 120 hlasů, a vysloužila si tak ve finálovém kole osmé místo ze dvanácti. Soutěž ovládla Tatobitská tisíciletá lípa, na jejíž konto dorazilo přes jedenáct tisíc hlasů.

Podle chorušického starosty Martina Bauera je i osmé místo úspěchem. „Hlasování jsme sice mohli podpořit ještě o něco více, ale osmé místo z celkového počtu sedmdesáti přihlášených stromů je určitě úspěch. Podařilo se nám tak zviditelnit nejen naši památnou lipku, ale její účast v soutěži jistě pozitivně ovlivnila celý region,“ připomněl starosta Chorušic, které prastarou lipku do soutěže přihlásily společně s Okrašlovacím spolkem pro Mšeno a okolí, Atelierem Trevisan, místní mateřskou školou i chorušickým sborem dobrovolných hasičů.

Vedle toho, že anketa zviditelňuje krásné stromy se zajímavou historií nebo příběhem, pomáhá také získat peníze na jejich odborné ošetření a výsadby dalších stromů v jejich okolí. Přispěl každý, kdo svému favoritovi poslal dárcovskou SMS nebo zakoupil hlasovací arch na dvacet podpisů.

Na konto Chorušické lipky tak přiteklo sedm tisíc korun. Získané peníze chce obec použít na úpravu okolí lipky, vytvoření informační cedule a umístění lavičky. „Pokud nějaké peníze zbudou, použijeme je na odborné ošetření stromu, větší část ale nejspíš uhradíme z vlastních zdrojů. Dlouhodobě spolupracujeme s certifikovaným arboristou Janem Svárovským, s nímž jsme už na odborném ošetření předběžně dohodnuti. Je to pro něho prý v podstatě i jakási čest provést údržbu naší památné lipky,“ připomněl starosta Bauer a dodal, že díky účasti lipky v celorepublikové anketě se zvedla i hrdost místních lidí nejen k lipce, ale i místu, kde roste. U lipky se v minulosti dlouhou dobu řadila procesí, která směřovala do chorušického poutního chrámu k obrazu Panny Marie Bolestné. Chorušice totiž byly významným poutním místem.

Lípu malolistou, která je mezi místními známá jako lipka, měl podle záznamů v církevních kronikách v roce 1760 u prašné cesty mezi Chorušicemi a Mělnickým Vtelnem vysadit děkan Jan Adam Baümel. Na začátku čtyřicátých let dvacátého století se ovšem ukázalo, že Chorušická lipka pamatuje ještě dávnější minulost. „Podle soupisu památných stromů z roku 1941 by měl strom být starý více než pět set let. O pravosti církevních záznamů se ostatně už tehdy pochybovalo,“ doplnil Martin Bauer.       

Jiří Říha