Mšeno – Úspěšné realizace ve Mšeně sbírají jedno ocenění za druhým. Nově se město může pochlubit titulem Ekologický projekt roku, který porota prvního ročníku soutěže Komunální politik roku udělila projektu Snížení ekologické náročnosti Základní školy Mšeno.

„Instalací kotle na dřevní štěpku dosáhlo město významné úspory energie při vytápění školy a zároveň došlo 
k razantnímu poklesu produkce emisí,“ uvedla ve svém hodnocení odborná porota. Křišťálové srdce, které vyrobili skláři z Nového Boru, a šek v hodnotě dvaceti tisíc korun si v hlavním sále Valdštejnského paláce z rukou ministra životního prostředí Richarda Brabce převzal mšenský starosta Martin Mach.

Moderní kotelna mšenské školy ovládla jednu z osmi vypsaných kategorií soutěže. Sedm desítek projektů z celé republiky usilovalo o přední umístění v kategoriích Sociální projekt roku, Děti a rodiče, Sport a veřejné zdraví, Kulturní, společenská a vzdělávací činnost, Odpadové hospodářství, Veřejná zeleň, Dopravní projekt roku a Ekologický projekt roku. Automatický kotel na spalování dřevní štěpky, který vytápí mšenskou školu, je podle starosty města unikátním topným zdrojem, který je jediný v celém Česku.

„Ve škole byly původně tři uhelné kotle o celkovém výkonu až jeden megawatt, což bylo opravdu šílené. Nahradili jsme je proto špičkovým kotlem na spalování štěpky o výkonu tři sta kilowatt,“ přiblížil Martin Mach a dodal, že zvolená technologie drastickým způsobem snížila emise ve městě a zároveň vyřešila problematiku likvidace větví z údržby zeleně. I to byl ostatně aspekt, který porota hodnotila kladně.

Instalací nového kotle navíc došlo k obrovské úspoře, která se pohybuje kolem tři čtvrtě milionu korun ročně. Rakouský kotel je podle starosty unikátní také v tom, že dokáže spalovat štěpku do velikosti deseti centimetrů, a to až s padesátiprocentní vlhkostí.

„Nespornou výhodou kotle je zároveň jeho ovládání, kotelnu lze totiž ovládat přes internet. Pokud nastane jakýkoli problém, například dojde palivo, kotelna se sama ozve,“ připomněl starosta.

Jiří Říha