SedlecSkramoušSedlecVojtěchov

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

Guttenberg stavebn� spole�nost - �len skupiny PCS

© 2022 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Husa si připomněli u pomníku v Debři


Mšeno - Šestisté výročí upálení Mistra Jana Husa, které připadlo na první červencové pondělí, si ve Mšeně připomněli už v sobotu odpoledne. Účastníci akce, kterou pořádal místní evangelický sbor společně s Okrašlovacím spolkem pro Mšeno a okolí a městem Mšenem, se sešli u Husova pomníku, který stojí na náměstí už od roku 1924.

„Pomník vznikl díky štědrosti Julie Píškové, která se po smrti svého manžela vrátila 
z Ameriky,“ připomněl u prvního zastavení akce Jan Hus ve Mšeně evangelický farář Michal Šimek, podle něhož byla Husova idea po první světové válce brána hodně národně a zároveň antikatolicky. Prý také proto bývaly Husovy pomníky budovány blízko katolických kostelů.

Druhým zastavením vycházky po stopách Jana Husa byl bývalý utrakvistický kostel svatého Jana, který už několik desítek let slouží jako hasičská zbrojnice.
„Z hlediska Mšena jde o jednu z nejvýznamnějších památek, která má bohužel zcela jiné využití, než původně měla,“ posteskl si farář a dodal, že bývalý kostel, který stojí 
v nejvyšším bodě Cinibulkovy ulice, byl dostavěn symbolicky v roce 1415.

Přesně o pět set let později členové Okrašlovacího spolku pro Mšeno a okolí v čele 
s Josefem Bedřichem Cinibulkem postavili Husův pomníček v lesoparku Debř ve Mšeně. Právě před ním si účastníci připomínky výročí Husova upálení zazpívali píseň Jezu Kriste, štědrý kněže, kterou složil sám Hus.

Následovala cesta na Vyhlídky u Romanova, kde se odehrály druhé bohoslužby ve skalách, které navázaly na loňský úspěšný ročník.  

(jř)