VojtěchovNáměstí Míru s radnicí a kostelem sv. Martina, foto: Petra NejedláNa SkaličkáchŠkola

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

Guttenberg stavebn� spole�nost - �len skupiny PCS

© 2022 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Sbor zazpíval Husovu píseň i spirituál


Mšeno – První akce ve městě k připomínce 600, výročí upálení M. J. Husa zavedla její návštěvníky v sobotu 27. června do místního evangelického kostela. V rámci pořadu Slovo a hudba vystoupil mšenský pěvecký sbor Intermezzo a místní evangelický farář Michal Šimek přečetl Husův dopis Mistru Křišťanovi z Prachatic z roku 1413 a kázání nazvané Vyšší spravedlnost, které v Betlémské kapli slyšeli posluchači pozdějšího mučedníka 19. července 1411.

Celou akci excelentně zahájilo Intermezzo pod vedením Karla Horňáka Händlovým Alleluja. Po úvodním pozdravu faráře Šimka sbor navázal Husovou písní Jezu Kriste, štědrý kněže. V průběhu vystoupení zazněla také Českobratrská píseň, kterou pamětníci znají z televizního seriálu F. L. Věk.  Tyto dvě písně Intermezzo nacvičilo speciálně pro tuto husovskou slavnost. 

V úvodním pozdravu  Michal Šimek připomněl, že akce se koná v den  65. výročí popravy političky Milady Horákové, která si zápasu a odkazu Mistra Jana Husa vážila. Zmínil se o významu slova Pravda v kontextu Husova zápasu. Pravda je něčím, co nás přesahuje, co nás vede k rozlišování hodnot, za co stojí v některých situacích obětovat i život.

Zmínil Jana Palacha a dobu normalizace, kdy Jan Hus inspiroval mnohé bojovníky za lidská práva. Právě v této době spisovatelka Eva Kantůrková napsala svoji knihu o Janu Husovi, která patří k tomu nejlepšímu, co bylo o něm u nás v poslední době napsáno.

Intermezzo posluchače nadchlo skladbami, se kterými na konci května vystoupilo v evangelickém sboru na Noci kostelů na Mělníku tak, že muselo přidávat. Ačkoliv moderátor Miloš Jíra k přídavku podotkl, že se možná nebude panu faráři Šimkovi líbit, protože se do kostelních prostor příliš nehodí, opak byl pravdou. Následně zazpívaný spirituál Happy day je vysoce duchovní písní odrážející naději člověka vláčeného nespravedlností tohoto světa. Jde o naději v soudce Nejvyššího, ke kterému se odvolal i Mistr Jan Hus v Kostnici.

Michal Šimek