Chorušice – O prvním srpnovém víkendu se v Chorušicích konala tradiční pouť. Se svým zhruba desetičlenným týmem ji připravil starosta obce Martin Bauer, který poskytl Mšensku rozhovor.

Kolikátý ročník pouti letos pořádáte?
Snažili jsme se navázat na tradici, která tu byla už před listopadem 1989, a od roku 2000 pouť pořádáme pravidelně. Patří k ní především atrakce. Už delší dobu k nám jezdí Fialovi z Brandýsa nad Labem. Jejich atrakce jezdily i do Německa a Rakouska. Jsme s nimi velmi spokojeni.

Chorušická pouť nejsou jenom atrakce. Co dalšího jste v celé historii pouti dokázali nabídnout?
Snažíme se nabídnout něco zajímavého všem generacím. Nejmladším především atrakce a „blbnutí“, co k pouti patří. Ve spolupráci s panem vikářem Leopoldem Pasekou přinášíme věřícím, ale i všem ostatním poutní mši, letos doplněnou o studii revitalizace historických prostor v okolí barokních staveb kostela a bývalého děkanství.

V programu pouti většinou nechybějí nejrůznější výstavy...
Chorušická pouť je příležitostí nabídnout nejvíce výstav pro ty, kteří ji navštíví. Ve spolupráci s ochotnými lidmi se nám stále daří nacházet významné rodáky, které chceme přiblížit všem návštěvníkům.

Co jste připravili na letošek?
Letos jsme zvolili méně naučný model. Určitě krásná je výstava historických kočárků manželů Růžičkových. Vcelku neobvyklá bude i výstava Josefa Klášterky, který tvoří jak na přání lidí, tak k potěše své modely nemovitostí. Kromě chorušických objektů najdou návštěvníci i model rozhledny na Vlčí hoře u Rumburka, hradu Kokořín i rozhledny Hradišť v Kadlíně. Své příznivce si určitě najde i výstava Petra Mazance s názvem Neobvyklé úkazy v počasí. Za zmínku rovněž stojí zařazení chorušické lipky do finále soutěže „Strom roku 2015“.

Vaším významným partnerem je 1. zemědělská a. s. Chorušice, která i letos nabídla spoustu zajímavých věcí, že?
V areálu společnosti mohli návštěvníci spatřit výstavu drobného hospodářského zvířectva ve spolupráci s místními chovateli a komentované přehlídky plemenných zvířat. Neobvyklým zpestřením se určitě staly vyhlídkové lety letounem AN 2.

Nedílnou součástí pouti se staly i koncerty v kostele Nanebevzetí Panny Marie...
Koncert duchovní a varhanní hudby dělají už tradiční tečku za celým programem. Už deset let k nám jezdí sólisté opery Jiřího Myrona v Ostravě, souboru Ondráš s varhaníkem Petrem Strakošem.

Karel Horňák