Vrátno- Velkou zálibou Aleše Křemena je mimo jiné také létání. Když historickým dvouplošníkem prolétal nad Vrátnem, upoutal jeho pozornost zdejší větrný mlýn. Stál osamocený uprostřed polí, zhruba necelé dva kilometry od obce. Kdo se chce dostat až k němu, měl by vědět, že k mlýnu vede pouze jedna cesta a to ta, která navazuje na křižovatku silnic mezi obcemi Vrátno, Boreč a Kluky.

Aleš Křemen vystudoval uměleckou průmyslovku, takže opravovat kulturní památky bylo jeho původním povoláním. „Větrný mlýn Vrátno mě oslovil už před patnácti lety. Jelikož hodně létám letadlem, měl jsem mlýn vždy jako orientační bod,“ naznačuje současný majitel, jehož velkým snem bylo takovou památku vlastnit.

Jenže cesta ke koupi nebyla rozhodně jednoduchá. Předchozí německý majitel mlýn koupil až po revoluci, později ho opravil a až v porevoluční době měl problémy se vstupem do České republiky, a proto byl mlýn opuštěn a opět postupně chátral. Nakonec se ho ale podařilo prodat a mlýn minulý rok v prosinci skončil v rukách Aleše Křemena.

„Hlavní gró prací spočívá v tom, že mlýnu chceme navrátit původní tvář. Přál bych si, aby vypadal nejen dobově, ale aby byl také funkční. Proto mlýn bude osazen otáčecí střechou a ocelovou růžicí, do které budou vsazeny dřevěné perutě . Celý rotor tak bude mít průměr 20 metrů. Uvnitř mlýna pak bude nainstalován hlavní hřídel s palečným a cévovým kolem a brzdícím mechanismem. Kompletní mlecí složení včetně otáčecí střechy bude vážit okolo 30 tun,“ nastínil vizi, kterou by již brzy mohli vidět také návštěvníci.

Mlýn je přitažlivý i pro cyklisty, kteří památku míjí po evropské cyklistické stezce. „Když je o víkendu hezky, projedou zde stovky lidí. Už teď se mě ptají, kdy bude mlýn otevřený,“ říká Aleš Křemen s tím, že lidé se dočkají nejdříve za dva roky. V areálu počítá s restaurací či s venkovním posezením i ubytováním.

Větrné mlýny holandského typu se v Čechách dochovaly jen dva. Jeden právě ve Vrátně a druhý ve Světlíku na Děčínsku, který má i historické mlecí zařízení. Zajímavé je, že v době velké slávy větrných mlýnů se nedaleko Vrátna nacházely v ose hned tři jeden ve Mšeně, kde je dnes skládka, a druhý mezi nimi.

Vrátenský mlýn ale tolik štěstí neměl. Z původního vybavení nezbylo vůbec nic. „Stavba dokonce neodpovídá ani historickému rázu, a to úhlem střechy, provedením, to všechno musí pryč. Chybí i jedno celé patro, takže budeme 1,8 metru dozdívat,“ popsal současný stav. Naštěstí se mu podařilo sehnat kameny ze staveb, které musely k zemi. Pokud půjde vše podle plánu, letos by stávající střecha mohla být vyměněna kompletně za novou. Následovat ji bude zařízení, které se ve větru otáčí.

Aleš Křemen se však nestará jen o stavbu mlýna. Shání o něm i veškerá zachovalá fakta, dokumenty i zajímavosti. A začal kde jinde než ve Vrátně. Tam si pochvaloval hezky vedenou kroniku, jejíž část si okopíroval. Lidé si zapisovali i vtipné historky, které se vázaly k mlýnu. Kromě toho má i různé nákresy původního mlýna, ale také dobové fotografie či pohledy.       

Lucie Růžková, Deník