Robert Šlégl, šéf mšenské policieKrádeže dřeva řešíme poměrně často, říká šéf mšenské policie

Mšeno – Dřevo v lesích a opuštěné chatové osady na Kokořínsku. Právě na to se v zimním období zaměřují mšenští policisté, kteří spravují jeden z nejrozlehlejších obvodů na Mělnicku. Potvrdil to Robert Šlégl, který mšenské obvodní oddělení vede čtrnáct měsíců. Do Mšena přišel z Neratovic, kde zastával funkci zástupce vedoucího.

V čem vidíte hlavní rozdíly mezi působením ve městě blízko Prahy a na Mšensku, které obklopují hluboké lesy a skály?
V Neratovicích 
je úplně jiné složení obyvatelstva a k tomu větší a různorodější trestná činnost. Protože jsem ale předtím působil jako řadový policista na oddělení v Liběchově, kde jsou rekreační lokality i lesy, měl jsem představu, co mě na Mšensku čeká.“

V čem má Mšensko proti Neratovicku podle vás výhodu?
Lidé na venkově k sobě měli vždycky o něco blíže než ve městech, což alespoň částečně přetrvalo i do současné doby. A je to dobře. Na Mšensku navíc není taková koncentrace obyvatel, což vede i k menšímu počtu problémových záležitostí.

Na co se tedy ve svém rajonu, do něhož patří velká část Kokořínska, zaměřujete?
Současně s běžnou službou, především v období od podzimu do jara, připravujeme různé preventivně bezpečnostní akce. Ty zaměřujeme jak na chatové oblasti, které jsou v tomto období opuštěné, tak i na krádeže dřeva.

Jak často chaty kontrolujete?
V rámci cílených akcí zhruba třikrát až čtyřikrát do roka, ale do chatových osad zajíždíme i během služby podle potřeby.

A setkáváte se často s chatami, které se staly terčem zlodějů?
Samozřejmě se to objevuje, ale musím říci, že trestná činnost spojená právě s rekreačními objekty rok od roku klesá. Lidé si totiž začali na své věci dávat větší pozor a většinou v chatách po jejich zazimování mnoho věcí nenechávají.

Zmínil jste krádeže dřeva…
To je nešvar, který se právě v našem obvodu, kde je velká zalesněnost, objevuje poměrně často. A to samozřejmě převážně během topné sezony, kdy lidé shánějí dřevo na otop. Není tak ničím výjimečným, když odtěžené dřevo ze skládky zmizí.

Jistě nemůžete ke každému metru dřeva postavit policistu. Jak se tomu snažíte zabránit?
V rámci služby kontrolujeme, zda mají lidé, kteří převážejí dřevo, doklady o jeho nabytí. Pak si zjištěné informace ověřujeme ještě u majitelů lesů. Protože ale chceme krádežím dřeva předcházet, máme v plánu větší spolupráci s obcemi a majiteli lesů v našem obvodu. S vlastníky lesů a zástupci obcí se brzy sejdeme, abychom se na všem domluvili.

A co problémy spojené s dopravou, řešíte je na Mšensku často?
Samozřejmě. Motoristy se snažíme neustále usměrňovat, ale je to často hodně složité. Lidé jsou prostě neukáznění. Například v centru Mšena se neustále setkáváme s porušováním pravidel silničního provozu. Lidé často parkují v místech, která k tomu nejsou určena, čímž ohrožují bezpečnost provozu.

Jakých míst se to především týká?
Například ve Mšeně je to na náměstí Míru nesprávné parkovaní u cukrárny i před poštou a pak na chodnících u domova seniorů v Boleslavské ulici. Už jsme dokonce dostali informaci, že když v zastávce u školy mezi chodníkem a ostrůvkem zastavil autobus, řidič ho bez váhání v protisměru objel. Někteří lidé si bohužel neuvědomují, co mohou svých chováním způsobit. Dopravních přestupků se samozřejmě řidiči dopouštějí i v dalších obcích, které spravuje mšenská policie.

Máte často nějaké poznatky přímo od občanů?
Bohužel velmi málo. Lidé se nám zřejmě bojí volat, abychom je pak nevyslýchali. U každého podnětu je ale samozřejmě vyslýchat nemusíme. Pokud mají lidé podezření, že někde dochází k trestné činnosti, je dobré, když se na nás včas obrátí. Máme tak šanci rychle zareagovat. Hlídka má u sebe mobilní telefon pro případ, že bude mimo služebnu. Je možné ji kontaktovat na čísle 702 208 805 nebo zavolat na služebnu na číslo 602 263 775.

Jiří Říha, Mělnický deník