Vlastimil Vondruška: Husitská epopej

Sedmidílná sága vypráví o událostech slavné i pohnuté doby 15. století v Českém království. Historicky věrně popisované události tvoří kulisu čtivého a napínavého příběhu rozvětvené rodiny Prokopů, jejíž příslušníky postaví neúprosný osud proti sobě.

Děj popisuje dění v letech 1400-1415. Situace v českém království nebyla jednoduchá. Král Václav IV. ztratil titul římského krále a byl nějakou dobu z vůle vysoké české šlechty a bratra Zikmunda vězněn ve Vídni. Ve městech se vyhrocovaly střety mezi Němci a Čechy, univerzitní mistři a církev byli ve sporu o nezbytnosti reformy církve, v zemi řádila morová nákaza… Vlastimil Vondruška umístil do tohoto historického období první díl své Husitské epopeje, který má podnázev Za časů krále Václava IV. V příběhu kupeckého rodu Prokopů z Písku opět osvědčil své kvality jednoho z nejčtenějších českých autorů. Zúročil svou důkladnou znalost dějin i schopnost náhledu na historické události objektivním pohledem, bez „nadržování“ té či oné straně.

Jednotlivé postavy románu jsou opět plnokrevné a životné osoby, ať již se jedná o historické osobnosti jako Jan z Želivi, Jan Žižka či Jan Hus a Václav IV či o fiktivní postavy z rodu Prokopových. Bouřlivé období nepřímo i bezprostředně ovlivňuje osudy bratrů z Prokopova rodu i jejich sestry Markéty. Olbramovi se daří: vybudoval si úspěšný obchod se železem a jeho láska Marie mu rodí krásné děti. Jošt se, byť za cenu zrady, zbavil své minulosti lapky. A mladičký kněz Adam se stará nejen o věřící, ale i o malého chlapce, jehož mu na faře zanechala jedna venkovská děvka. To jen z dialogů, které mnohem později vedou potomci rodu Petr a Daniel a jež uvozují jednotlivé kapitoly, tušíme, jak se jejich pozdější osudy zkomplikují.

První díl epopeje uzavírá upálení mistra Jana Husa v Kostnici v roce 1415.