Horák Václav Emanuel (* 1. 1.1800 Lobeč † 3. 9. 1871 Praha), skladatel a spisovatel. Byl z rodiny vinopalníka a měl osm sourozenců. Vyučil se zpěvu, hře na housle, basu a klavír u mšenského kantora Josefa Šubrta. Ve 13 letech navštěvoval farní školu v Praze a učil se hře na varhany. Ve svých 20 letech napsal první chrámové dílo Salve a další Mimas fidelium, které zdomácnělo v české chrámové hudbě. Stal se učitelem zpěvu na pražské varhanické škole a učitelském ústavu, dále ředitelem Žofínské akademie. Solnohradské Mozarteum a mnohé české zpěvácké spolky jej jmenovaly čestným členem. V roce 1859 byl regenschorim v pražském v chrámu Panny Marie Sněžné a poté v Týnském chrámu, kde působil až do své smrti. Složil značné množství skladeb: smyčcový kvartet, vokální kvartety, zkomponoval celkem 13 mší, tři rekviem, několik žalmů a českých národních písní. Je autorem několika spisů hudebně pedagogických. Vydal mj. Zpěvní školu a starodávné Pašije. V revolučním roce 1848 toužil napsat ještě operu, ale rodinný život mu přinesl mnoho smutku – v revoluci zahynuli naráz oba jeho synové a krátce na to zemřela jeho žena, s níž je pochován v Praze na Olšanech.

Böhm Ludvík, někdy též B. Romanovský (* 2. 1. 1835 Mšeno † 2. 1. 1908 Mělník), historik, pedagog, odborný publicista, novinář, překladatel z ruštiny a němčiny, divadelní ochotník. Díky němu začaly být uváděny mělnickými divadelníky hry v českém jazyce. Byl ředitelem měšťanské a obecné dívčí školy v Mělníku, založil zde Občanskou záložnu, spolek Budeč Mělnická, odbor Národní jednoty severočeské, byl spoluzakladatelem Zpěváckého spolku a tělovýchovné jednoty Sokol, podílel se od roku 1864 na založení a tvorbě časopisu Mělničan (v roce 1864). Je autorem několika vlasteneckých brožur, ale zejména hojně citovaného obsáhlého a cenného díla Královské věnné město Mělník a okres Mělnický, které vydal v roce 1892 vlastním nákladem (vytiskla tiskárna Josefa Jelena na Mělníku). Z jeho iniciativy také vzniklo mělnické muzeum.

Kahler Václav (* 8. 8. 1910 Řepín † 3. 1. 1985), kapelník. Vystudoval střední školu, pracoval jako účetní, v roce 1945 založil kapelu s názvem Osvětová beseda Řepín, kterou tvořilo 50 muzikantů. Vystupoval s ní v rozhlase, na různých slavnostech v Praze i ve Středočeském kraji. Byl také dlouholetým vedoucím místního ochotnického divadla.