MUDr. Jan Němeček, sestra Renata ZabilanskáS MUDr. Janem Němečkem o ukončení jeho ordinace ve Mšeně

Více než dvě desítky let se maminky malých dětí setkávaly v ordinaci praktického lékaře pro děti a dorost s MUDr. Janem Němečkem. Ten však v listopadu oznámil, že od 1. ledna 2015 přestává působit jako dětský lékař ve Mšeně a odchází na mělnickou polikliniku, kde přebírá ordinaci po paní doktorce Přidalové. Mšenské noviny pátraly po důvodech, které MUDr. Němečka vedly k tak zásadnímu kroku.

Co vás, pane doktore, vedlo k tomu, že chcete skončit se svým „anganžmá“ tady ve Mšeně?Hlavním důvodem je fakt, že své čtyři ambulance objíždím už dvaadvacet let a je to náročné včetně každodenního stresu, abych včas odjel z jedné ordinace a rovněž včas se dostal do druhé. Nehledě na to, že jsou to čtyři stoly, čtyři židle, čtyři tiskárny, což je natolik náročné, že jsem usoudil, že bych si snad už zasloužil sedět jen na jedné židli.

Přesto na svou praxi na Mšensku nevzpomínáte špatně, že?
To rozhodně ne. Domnívám se, že s pacienty máme nadstandardní vztahy. Víte, že je mi to trochu líto? Své rozhodnutí jsem pečlivě zvažoval, protože vedle svých pacientů mám rád i zdejší okolí. Myslím si však, že je občas potřeba udělat radikální řez.

Kdo by vás ve Mšeně mohl nahradit?
Měl jsem snahu, abych sem nějakého lékaře sehnal. Dětských doktorů je však opravdu velký nedostatek. Po absolvování fakulty je totiž čeká další čtyřleté vzdělávání. Další otázka: Kdo je přijme? Jestliže by chtěli pracovat na dětském oddělení třeba v nemocnici, tak jim nejspíš primář řekne: My tě budeme čtyři roky vzdělávat, a ty nám pak odejdeš?

Pokud tomu dobře rozumím, trvá neúnosně dlouhou dobu, než se z absolventa lékařské fakulty stane praktický dětský lékař...
Po pěti letech do první atestace trvá ještě další půlrok až rok, než budou skládat druhou atestaci. Tedy šest let po fakultě, než může mladý lékař vůbec zahájit svou praxi. Malou šancí se zdají být tzv. rezidenční místa, jejichž počet se letos zvýšil na 25. Potřeba je ovšem mnohonásobně vyšší – každoročně kolem 120 praktiků.

Není tato situace chybou státu, který nedokáže potřebná místa zajistit?
Teď o tom mluvím. Samozřejmě, že náklady na vzdělávání lékařů činí řádově 1,3 – 1,5 mil. Kč, ale státu by mělo záležet na tom, aby dětských lékařů byl dostatek. Dalším problémem je nízký příjem lékařů na rezidenčních místech, který činí mezi 12 – 13 tisíci Kč. Není divu, že pak utíkají jinam, nejvíce na oddělení nemocnic, kde jsou příjmy daleko vyšší.

Který problém vás ještě trápí?
Tak, jako lidé z Mšenska utíkají za prací, i mně ubývá pacientů. Mí bývalí pacienti, dnes rodiče, se odstěhovávají do měst, což u mě znamená každoroční pokles 40 – 50 pacientů. V sedmdesátých letech jen ve Mšeně a k němu přilehlých obcí bývalo 1 500 dětí, dnes jich tu máme necelou pětistovku, asi 450. To byl ostatně důvod, proč jsem před lety převzal navíc i Liběchov.

Nakolik je vaše rozhodnutí definitivní, a tedy neměnné?
Stoprocentně. Vedle konce stálého cestování se mi naskytla možnost převzít mělnickou ordinaci včetně pacientů po paní doktorce Přidalové, která odchází do důchodu. Čili dá se očekávat, že mi práce naopak přibude, takže nebude jakkoli možné z Mělníka nikam dojíždět. Přesto nabízím svým mšenským pacientům možnost dojíždět do své ambulance na mělnické poliklinice.

Karel Horňák

Ordinační doba MUDr. Němečka v Mělníku
Pondělí: 7,30–8 h odběry, 8–12, 13– 15 nemocní. Úterý: 7,30–8 odběry, 8–10 nemocní, 10–12, 13–14 poradna+prevence,
14–15 nemocní. Středa: 10–12, 13–14 poradna+prevence, 14–15 nemocní. Čtvrtek: 7,30–8 odběry, 8–10 nemocní, 10–12,
13–14 poradna+prevence, 14–15 nemocní. Pátek: 7,30–8 odběry, 8–13 nemocní.