Po nové naučné stezce povede turisty ze Mšena zurčící voda

Vodohospodáři spolu s městem Mšenem představili novou naučnou stezku, která má turistům i místním přiblížit cestu vody z krajiny na stůl. Voda je součástí života každého z nás. Těmito slovy začíná nová naučná stezka s názvem Voda – zlato zdejšího kraje, která byla nedávno otevřena na Mšensku.

První informační panel, který výletníky láká na desetikilometrovou trasu nové naučné stezky o vodě, stojí na náměstí Míru ve Mšeně. Právě náměstí je totiž podle mšenského starosty Martina Macha výchozím bodem všech turistických tras, které se rozplétají po okolí města. „Navíc se do centra vrátila voda v podobě kašny,“ připomněl starosta a dodal, že na poznávací cestě se turisté seznámí například s městskými lázněmi, které byly vybudované na začátku třicátých let minulého století, jímacím územím Stříbrník nebo vodojemem na Romanově.
„Abychom do naučné stezky zakomponovali i význam vody v krajině, jedna ze zastávek je v Ráji. Pojednává o mokřadech, které patří mezi nejvíce chráněné území v přírodní rezervaci Kokořínský důl,“ připomněl starosta. Klíčovým zastavením, které stojí za pozornost, je podle něho i vzpomínka na stavbu Mšenského skupinového vodovodu, od něhož se naučná stezka odvíjí.
Mšenský skupinový vodovod, jehož výstavbu inicioval ředitel místní školy a velký mšenský patriot Josef Bedřich Cinibulk, byl ve své době jedinečný. Potvrdila to mluvčí Středočeských vodáren Lenka Kozlová.
„Byl nejstarším vodovodem ve střední Evropě. Ve třicátých letech do Mšena jezdily týmy odborníků ze zahraničí, aby se podívali na skvěle vypracovaný vodovodní systém a inspirovali se z něho,“ uvedla mluvčí vodáren a poznamenala, že Mšeno, které v minulosti trpělo nedostatkem vody, bylo po výstavbě vodovodu na špičce.
Investiční ředitel společnosti Vodárny Kladno Mělník (VKM) Jaroslav Černý při otevření nové stezky konstatoval, že Mšenský skupinový vodovod je nejstarší částí společnosti, o kterou je potřeba pečovat. A motivací ke zřízení naučné stezky byla prý částečně i slabá medializace vodárenství.
„Vodárenství je bráno jako samozřejmost, něco, co probíhá v zemi a nikoho to moc nezajímá. Proto mám radost, že se nám společně podařilo realizovat projekt, který návštěvníky Mšenska upozorňuje na to, že například vodárna není až tak snadná záležitost a stojí za to něco se o ní dozvědět,“ uvedl Jaroslav Černý.
Nápad vytyčit v okolí Mšena novou stezku podpořil i generální ředitel Středočeských vodáren Jakub Hanzl, který se chystá, že si všechna její zastavení ve volné chvíli projde.
„Byl bych moc rád, kdyby si návštěvníci stezky našli čas na přečtení dobových textů z kronik a historických pramenů na tabulích, které dokladují, že kolem vody se děje úplně všechno, celý náš život. Člověk si pak uvědomí, jak se historie stále opakuje. Problémy, které máme dnes, měli už naši předchůdci,“ prohlásil při své návštěvě ve Mšeně ředitel společnosti, která zásobuje vodou celé Mělnicko.
Mšenský vodovod, který byl postaven před devadesáti lety, by se měl podle obchodního ředitele VKM Josefa Živnůstka v následujících letech dočkat zásadní obnovy. „Mšensko bude potřebovat velké investice. Majetek, který tu dnes je, je prakticky odepsán. V této oblasti se dlouho neinvestovalo, což by se v budoucnu mělo změnit,“ uvedl Josef Živnůstek.
Projekt naučné stezky věnované vodě je podle mšenského starosty symbolickým obrazem současné spolupráce mezi dvěma vodárenskými společnostmi a městem. „Doufám, že se nám v příštím roce podaří realizovat další společný projekt, jímž bude stavba kanalizace v Sedlci,“ doplnil starosta.

Zastavení naučné stezky o vodě
1. Základní informace o naučné stezce a jejích zastaveních
2. Městské lázně Mšeno a mšenské rybníky
3. Vodojem Romanov
4. Mokřady na Kokořínsku a potok Pšovka
5. Jímací území Stříbrník
6. Boudecký mlýn a nedaleká studánka
7. Mšenský skupinový vodovod
8. Čistírna odpadních vod Mšeno
9. Hlovecká studánka

Jiří Říha, Mělnický deník