Okolím Mšena opět hřměly terénní motocykly při dvoudenní soutěži 135 závodníků

O předposledním srpnovém víkendu uspořádali agilní pořadatelé z mšenského enduro klubu zdařilý podnik Mistrovství České republiky. Na tradiční soutěž tentokrát zavítalo celkem 135 jezdců, kteří změřili své síly v několika kategoriích. Byli mezi nimi i mšenští závodníci – Jaroslav Vaněk (startovní číslo 112), Jan Kašpárek (184), Sváťa Bouček (61) a Adolf Živný (40). Posledně jmenovaný smolně upadl, přitom si zlomil klíční kost. Přesto celých 200 km obětavě dojel, ale v neděli už logicky k závodu nenastoupil.

Tentokrát se na dvoudenní mšenskou soutěž podívejme očima čtyř předních českých terénních jezdců, kteří ji absolvovali.
61 Svatopluk Bouček, Mšeno
Pořadatelé ve Mšeně připravili už tradiční trať, která byla proti minulým létům trošku zkrácená, a proto se jela v sobotu 4 kola a v neděli 3 kola. Trať nebyla nijak náročná, ale celkem hezká, jen všude byl nepříjemný prach, takže pokud jsem jel za někým, tak nebylo moc vidět.
184 Jan Kašpárek, Mšeno
Testy byly celkem dva: Endurotest měřil něco kolem 5 minut a byl většinou v lese. Tím, že se tu jelo již několikrát, byl celkem rozbitý a šíleně se tu prášilo. Cross test byl namotaný na strništi a musím uznat, že jsem v životě nejel takhle rychlý test! Jezdil se také něco kolem 5 minut a chvílemi, když jsem řadil 6. rychlostní stupeň, jsem měl i trošku strach. Ale byla to vážně zábava tenhle test jezdit.
Když to shrnu, tak závody to byly moc fajn, super trať, super počasí, fajnový lidi. Jsem celkem spokojený s výsledkem a výkonem. Už teď se těším na Uhlířské Janovice za 14 dní.
Víťa Kuklík
40 Adolf Živný, Mšeno
V sobotu 23. srpna se konal třetí podnik MČR Enduro ve Mšeně. Cross Test byl namotán na posekané louce. Byl velice rychlý a nebyla ani jedna zatáčka kolem nohy, bylo to spíše na velké objemy motorek – 250 ccm 2t či 450 ccm 4t. Enduro test se jel jako každý rok z části stejný až na pár změn. Ve Mšeně již 14 dní nepršelo, a tak byl povrch velmi tvrdý.
1. den
se startovalo v 9 hodin, jela se 4 kola. Hned po startu s minutovým přejezdem na nás čekal enduro test, který se neměřil, po projetí testu byla časovka 50 minut. Velice hezké svezení přes pole, lesy a louky. Po časovce se jelo zhruba 40 min na cross test, nevěděl jsem, jak to bude klouzat, a tak jsem byl ze začátku velice opatrný. Test byl opravdu rychlý, protože se tam jelo místy na 5. rychlostní stupeň. Test se jezdil kolem 5 minut. První tři kola jsem držel krok s Helmichem, Tomanem, Horákem, Englem. Na předposledním testu jsem upadl a ztratil jsem kontakt na dobré umístění v absolutním pořadí. Nakonec z toho bylo 1. místo v E1, 2. místo v juniorech a 5. místo v Absolutním pořadí.
2. den se startovalo stejně jako první, ale jela se jen 3 kola. Přes noc trochu zapršelo, proto se daly čekat pomalejší časy. Hned po startu se jel enduro test, proto nebylo moc času se nějak rozjezdit a dostat se do tempa. Na testu jsem přejel zatáčku a z času jsem nebyl moc nadšený. Věděl jsem, že to budu muset dohánět. Po prvních 2 kolech jsem se držel na 3. místě absolutně a do třetího kola jsem jel s tím, že to dopadne. První polovinu enduro testu jsem zajel docela slušně až na osudnou mez, po které mi praskly brýle.
Měl jsem velký pád, snažil jsem se to nějak dojet do cíle, i když jsem věděl, že je konec. V cíli testu jsme se snažili to nějak vyřešit, a tak jsem zajel do časovky, kde jsme vše vyměnili, a pokračoval jsem dál. Nachytal jsem 14 minut a v podstatě závod dokončil, ale v cíli jsem dostal D, jelikož jsem neobjel celý enduro test. Za neděli jsem nebral ani bod a celkové pořadí se velice zamíchalo, na příštích závodech se pokusím o stupně vítězů.
Patrik Markvart

112 Jaroslav Vaněk, Mšeno
Bylo jasné, že pořadatelé vzhledem ke svým rozsáhlým zkušenostem připraví velice pěknou trať s minimálními přejezdy po silnici a celé kolo se pojede tak, jak správné enduro, převážně v lese a po terénních cestách. Připraven byl okruh v délce kolem 50 km. Enduro test byl natažen převážně v lese a kousek na poli. Vzhledem k tomu, že test se jel na stejném místě jako v letech minulých, tak byl jezdcům známý. Ale také to nebylo zrovna ideální vzhledem k tomu, že na rychlostce někde zůstaly vyjeté koleje z let minulých a test byl díky tomu i vcelku dosti nebezpečný. Když vezmu v potaz i to, že bylo dost sucho a koleje byly plné prachu, byl test vcelku zamotaný, ale naštěstí rozhodně ne tolik, jako tomu bývá na jiných závodech, a tak se mi vcelku líbil.

40 Adolf Živný, MšenoCross-test byl celý na poli. Něco tak rychlého jsem snad v životě nejel a musím uznat, že zde jsem opravdu rád, že už jsem nemusel závodit na malé stopětadvacítce, protože tady byli diváci opravdu chudinky. Na čtyřku plnej plyn protahovat vingl se nám asi už dlouho nepoštěstilo a minimálně do příštího závodu ve Mšeně asi ani nepoštěstí. Hlavně díky cross testům zde ve Mšeně se na tyto závody velice těším. Vždycky mě to zde bavilo a vždycky se mi i dařilo stejně tak, jako to bylo v závodech letos .
Ondřej Helmich

Hned po startu dne jsme přejeli na Enduro test, který byl natažen jako vždycky ve „Stránečáku“. Protože byl test natažen v podstatě skoro stejně jako vloni, udělaly se hluboké prašné koleje a test se hodně rozbil. I tak se mi ale pětiminutový test líbil a byl poměrně těžký. Po enduro testu se pokračovalo lesními pasážemi do časové kontroly, před kterou na nás čekalo ještě několik nových lesních úseků se zajímavými sjezdy. Do první ČK jsme jeli svižně a i tak jsme měli poměrně málo najeto. Někteří jezdci časový limit nestihli a vezli si tak od rána „velké“ body.

Do druhé ČK jsme tak už vyráželi s tím, že jsou časy našponované, a proto jsme raději ještě zrychlili. Asi po 15 minutách jsme dorazili na cross test, který byl natažen na strništi a byl snad nejrychlejší z mšenských cross testů za posledních 5 let. Jezdil se okolo čtyřech a půl minuty, což sice není nic dlouhého, ale na to, že jsme ho stavěli v pěti lidech 10 hodin, to myslím šlo...
Z crossu to bylo do ČK asi 4 minuty ostré jízdy a v prvním kole jsem měl najeto asi 3 minuty. To se však nepovedlo všem jezdcům a především třída E2, která byla zdržena na startu testu, byla tvrdými minutami poznamenána víc než dost. To se dotklo i Michala Kadlečka jedoucího za tým KBS družstva. Z druhé ČK si odvezl jednu minutu ke svému času a boj o mistra ČR družstev vypadal ohroženě. Nakonec to ale spravil nedělní den, kdy se podařilo všem jezdcům týmu zajet dobrý výsledek s minimálními rozdíly od prvního jezdce ve svých třídách a součet časů za oba dny tak i navzdory jedné minutě navíc vyzněl vítězně pro tým KBS ÚAMK Unhošť I, který se stal mistrem republiky družstev!

Ve Mšeně se mi jelo celkem dobře, když nepočítám klasicky tvrdé ruce v prvních dvou ranních RZ obou dní, které mi sebraly cenné vteřiny. V sobotu jsem sváděl největší boje s Honzou Balašem, za kterým jsem nakonec zaostal asi o tři vteřiny. Nedělní závod pak byl hodně vyrovnaný a asi v 5 vteřinách byl se mnou Radek Toman, Milan Engel a Honza Balaš. Po Balašově chybě jsme pak zůstali s Radkem a Milanem před posledním cross testem ve dvou vteřinách.

Závody byly do poslední rychlostky hodně vyrovnané. Kéž by to tak bylo vždycky! Po delší době zase krásné boje až do konce. V průběžném pořadí jsem udržel první místo ve třídě E3 s čtyřbodovým náskokem na Milana Engela a osmibodovým náskokem na Honzu Balaše.