Mšenské náměstí MíruStarosta města Ing. Martin Mach skládá účty za uplynulé období

Vážení občané, dovolte, abych se s koncem tohoto volebního cyklu ohlédl za uplynulými roky, kdy jsem měl tu čest stát v čele města. Po těžkých začátcích v prvních letech 2007-9 (zadlužení, odvod dotace z koupaliště, ekonomická krize – nízké příjmy rozpočtu) se postupně začaly naplňovat rozvojové vize, které jsme si v zastupitelstvech odsouhlasili. Zavedli jsme nový systém práce s veřejností – Místní agendu 21, reformovali systém nakládání s odpady a naučili se pracovat v novém modelu starosta - rada města - zastupitelstvo. Naučili jsme se (několika neúspěchy) připravovat dotační žádosti, připravovat a řídit projekty a spořit prostředky ve fondu na jejich realizaci.

Výsledky koncepční práce zaměřené na rozvoj města (včetně všech jeho částí) se dostavily v posledních pěti letech. Za tuto dobu se podařilo proinvestovat značně přes 100 mil. Kč do obnovy zanedbané veřejné infrastruktury, z čehož 3/4 byly investice města (většinou s přispěním dotací EU) a 1/4 dalších spolupracujících partnerů (kraj, vodárny, rozvodné závody, Telecom). Opravily se některé ulice a náměstí (vždy včetně sítí), vnější pláště všech škol a zdroje vytápění (u ZUŠ i interiér), do země byly položeny kilometry nových kabelů pro veřejné osvětlení a zlepšení zásobování elektrickou energií, bylo postaveno několik nových trafostanic, desítky nových lamp a vyměněny kilometry vodovodních řadů. Vyrostlo nové víceúčelové hřiště za školou. Všechny tyto investice byly pořízeny za minimální ceny, neboť recese ve stavebnictví srazila ceny o desítky procent.

Věnovali jsme se samozřejmě i jiným oblastem, než je investiční výstavba. Obnoveny byly tři historické cesty, byly vysázeny stovky stromů ve městě i v krajině. Snažili jsme se ve spolupráci se spolky a školami také rozhýbat společenský a kulturní život ve městě a rozvíjet cestovní ruch (cyklobusy, parní vlaky, propagace města a přírody Kokořínska). Pozornost jsme věnovali i volnočasovým aktivitám (hřiště za i před školou, obnova hřiště v Debři) a podporovali mládežnický sport a spolky. S podporou města se vyměnily desítky neekologických kotlů, což se započtením nové školní kotelny má značný pozitivní dopad na snížení emisí ve městě, i když tento boj ještě pár let potrvá.

Stranou nezůstalo ani zlepšování hospodaření v městských lesích, na úřadě i ve všech příspěvkových organizacích. Trvalou pozornost jsme věnovali snižování režijních nákladů těchto institucí (paliva, energie, pojištění, telefony atd.), čímž jsme dosáhli každoročních statisícových úspor. Tyto prostředky mohly být využity k rozvoji města. Snažili jsme se také zlepšit služby pro veřejnost, ať již na úřadě, v dodávkách palivového dříví či u služeb komunálních. V této oblasti se podařilo získat z evropských zdrojů několik kusů nové techniky, což se po jejím dodání v průběhu zimy projeví ve zvýšené efektivitě městských služeb a v rozšíření jejich záběru.

Dopustili jsme se samozřejmě i některých chyb a utrpěli i několik neúspěchů, jejich rozsah však není myslím nijak fatální a jsou zdrojem ponaučení. Je i pár projektů, které se zatím nepodařilo zrealizovat, ale šance na jejich úspěch v dalších letech žije. Hlavní chyby vidím dvě – nepodařilo se nám kvůli váhavosti, malé odvaze a nerozhleděnosti (atd.) koupit ani jeden z areálů, které byly v minulé době k mání – areál statku a ZZN. Přitom město naléhavě potřebuje větší zázemí pro skladování materiálů a techniky, potřebujeme zlepšit zázemí a podmínky pro naše technické služby. Tento úkol tedy trvá.

Za výsledky, kterých jsme dosáhli v uplynulém období, stojí několik faktorů. Jsou to faktory ekonomické – existence skládky a dobrý model jejího pronájmu, za což vděčíme našim předchůdcům. Dále hospodaření s těmito mimorozpočtovými zdroji, i s rozpočtem, zvyšování daňových výnosů, snižování režijních nákladů, a tím zvyšování disponibilních zdrojů, úspěšné využívání dotací a řízení finančních toků. Dále je to faktor kooperace – dařilo se dobře spolupracovat jak v orgánech samosprávy, tak ve vztahu samospráva – úřad, ale i s dalšími investory na vzájemně výhodné bázi a také s většinou jiných úřadů. Také se většinou dařilo nalézat schopné a spolehlivé firmy pro přípravu projektů i jejich realizaci a pro složitou administraci evropských dotací. Dalšími významnými faktory jsou podpora a pochopení velké části občanů a také slušná dávka štěstí.

Rád bych na tomto místě poděkoval všem výše zmíněným za kvalitní spolupráci a podporu a pevně věřím, že v podobně konstruktivním duchu a v dělné atmosféře bude práce k rozkvětu města pokračovat i v dalším období. Děkuji.

Martin Mach, starosta