Veřejné setkání
Kanalizace v Sedlci a Boleslavské ulici ve Mšeně

Dne 21. července 2014 se od 17 h na sále radnice ve Mšeně uskutečnilo veřejné setkání na téma „Kanalizace v Sedlci a Boleslavské ulici ve Mšeně“, pořádané městem Mšenem v rámci MA21 a NSZM.

Výstavba kanalizace v Sedlci
Na úvod byli občané seznámeni se současnou situací ohledně financování výstavby kanalizace. Původně se město Mšeno pokoušelo o získání dotace z OP ŽP. Tato dotace však nebyla úspěšná z důvodu uzavření trojstranné smlouvy v minulosti mezi městem Mšenem, Středočeskými vodárnami, a. s., a Vodárnami Kladno – Mělník, a. s. na likvidaci odpadních vod pro město, která nevyhovovala podmínkám EU.

Vzhledem k tomu, že město přišlo kvůli této smlouvě o možnost čerpání výhodné dotace, bylo s výše uvedenými účastníky smlouvy zahájeno jednání, jehož výsledkem je financování výstavby kanalizace v Sedlci ve výši 50 – 60 % z rozpočtu VKM. Zbylé náklady bude hradit ze svého rozpočtu město Mšeno. Výstavba kanalizace by měla začít na jaře 2015. V rámci optimalizace nákladů na tuto investiční akci VKM (jako spoluinvestor) zadaly vypracování nového projektu na splaškovou kanalizaci v Sedlci. Do konce letošního roku pak bude nutné získat stavební povolení pro výstavbu hlavního řadu a čerpací stanice (dále jen „ČS“).

Stavebnímu povolení však bude předcházet územní rozhodnutí, v rámci kterého dojde i k povolení domovních přípojek. S povolovacím procesem na stavby přípojek do jednotlivých objektů by občanům mohlo pomoci město. V případě zájmu občanů o podání společné žádosti o územní rozhodnutí bude město Mšeno od občanů vyžadovat plnou moc a projekt. Projekční firma, která zpracovává projekt na vedení hlavního řadu a ČS, nabízí případným zájemcům z řad občanů Sedlce vypracování projektu na připojení jednotlivých domácností za cenu cca 2.500 Kč na domácnost. Zájemci o vypracování projektu mohou projekční firmu kontaktovat do poloviny srpna, aby byl dostatečný časový prostor, neboť v listopadu 2014 podá město Mšeno žádost o vydání územního rozhodnutí. 

Občanům Sedlce, kteří se napojí na kanalizaci, nabízí město bezplatné přivedení kanalizační přípojky na hranici jejich pozemku pod podmínkou, že se do 1 roka připojí na kanalizační síť (stejné jako pro občany Mšena). Když k připojení do této doby nedojde, musí občan uhradit městu vzniklé náklady na přivedení přípojky na hranici pozemku. Tuto záležitost musí projednat a schválit ještě zastupitelstvo města.

Otevřena diskuze, možnost vznášet dotazy na projekční firmu:

VYHLAS ml. – dotaz na změnu v projektu odkanalizování. Podle původního projektu měla být u místního rybníka původně vybudována ČS a jeho nemovitost měla být do této ČS napojena gravitační přípojkou. Vzhledem k současným změnám v projektové dokumentaci má však dojít k tomu, že ČS se zruší a jeho nemovitost bude na hlavní řad připojena vybudováním tlakové přípojky, která bude čerpat splaškové vody do hlavního řadu gravitační stoky. Vybudování tlakové přípojky je však pro něho finančně nákladné. Proč to muselo být takto řešeno a kdo bude hradit vzniklé náklady na výstavbu tlakové kanalizace.

Projektant – původní provedení navrhovaného řešení by bylo finančně velice náročné a ekonomicky nevýhodné, protože na stoku by byly napojeny pouze dvě domácnosti trvale hlášených obyvatel v Sedlci. Zřízení tlakové kanalizační přípojky od nemovitosti pana Vyhlase bude efektivnější; STAROSTA – z důvodu výhodnějšího řešení uhradí náklady na zhotovení tlakové přípojky město, a to z důvodu zachování řadu a možnosti pro napojení dalších nemovitostí v budoucnu; DOUBRAVA – jaký bude náklad na zhotovení 1 m kanalizace a v jaké hloubce bude uložena; PROJEKTANT – náklady na 1 m kanalizace zatím nelze přesně určit z důvodu nepřesné znalosti zatřídění hornin (zemin) v lokalitě – je velký rozdíl v ceně, pokud se kope v hlíně nebo ve skále. Průměrně se však náklady pohybují v rozmezí maximálně 3 – 4 tis. Kč za metr. Kanalizace musí být uložena pod rozvodem vody, tedy v hloubce cca 1,20 m; HUSÁK – uložení kanalizace u jeho nemovitosti – nedostatek prostoru; STAROSTA – bude řešeno s projektanty přímo na místě.

Rekonstrukce kanalizace v Boleslavské ulici ve Mšeně
V rámci právě probíhající rekonstrukce Boleslavské ulice bude třeba, aby si obyvatelé přilehlých nemovitostí zrekonstruovali své domovní kanalizační přípojky podle harmonogramu stavby. Po rekonstrukci průtahu již nebude po dobu minimálně 10 let možnost opravy provést. Město nabízí občanům pomoc – poskytnutí bezúročné půjčky na rekonstrukci přípojky a případně úhradu zemních prací – zastupitelstvo o tom bude jednat v září. Tomu, kdo bude zřizovat novou přípojku, město uhradí náklady na přípojku od hlavního řadu na hranici pozemku pod podmínkou, že se občan do jednoho roku na kanalizaci napojí. V případě, že se nepřipojí, náklady uhradí občan. Dále jsou občané povinni zřídit věcná břemena na zanesení přípojek do katastru nemovitostí. Věcné břemeno slouží mj. k ochraně práv vlastníka přípojky.

Historický vývoj a koncepce další výstavby a obnovy vodohospodářské infrastruktury
V krátkosti byl shrnut historický vývoj a koncepce další výstavby a obnovy vodohospodářské infrastruktury ve Mšeně. Vzhledem k vzdálenostem jednotlivých částí Mšena, kromě Sedlce, již není možné z technického i finančního hlediska napojení ostatních částí do stávajícího kanalizačního systému města. Do budoucna se uvažuje pouze o dobudování kanalizační sítě v ulici Růžová ve Mšeně a budování nových stok v rozvojové lokalitě „Na Čihadle“, naproti pekárně.

Velice děkujeme všem občanům, kteří si našli čas a aktivně se zúčastnili veřejného setkání.

Miluše Flíglová Jizbová, Vendula Šestáková, členky komise rady