Obří hlava a žábaRájpamětní deska - revitalizace centra, foto: Petra NejedláDrážní most v Hlovci

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

Guttenberg stavební společnost - člen skupiny PCS

© 2019 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Kalendář výročí


Fischer Julius (* 2. 8. 1869 Jeneč † 28. 12. 1936), malíř. Je autorem sgrafit a fresek na četných domech v Praze a na venkově. Pro pražský kostel sv. Petra navrhl malovaná okna. Provedl vnitřní výzdobu hradu Kokořín, sám byl autorem několika historických obrazů, sgrafit a fresek z husitských dějin a bojů se Švédy.

Tyrš Miroslav PhDr. (* 17. 9. 1832 †8. 8. 1884), estetik, tělovýchovný pracovník, politik, zakladatel Sokola. Trávil své dětství v Kropáčově Vrutici a první čtyři roky chodil do obecné školy v Mělnickém Vtelně. Byl profesorem dějin umění na Univerzitě Karlově a Českém vysokém učení technickém v Praze. V roce 1862 spolu s Jindřichem Fügnerem(1822 – 1865) založil pražský Sokol, stal se jeho náčelníkem, organizoval a řídil I. sokolský slet. Vytvořil sokolskou tělocvičnou soustavu a tělovýchovné názvosloví, propagoval tělesnou výchovu mužů i žen. Tragicky zahynul v Alpách. Od roku 1931 připomíná školní léta Miroslava Tyrše v Mělnickém Vtelně pamětní deska.

Šimonek Jaroslav (* 1. 3. 1905 Stránka † 13. 8. 1979 Sao Paulo, Brazílie), podnikatel. V letech 1938 – 45 byl ředitelem prodejního oddělení ČKD Praha, v letech 1945 – 1948 generálním zástupcem švédské firmy ASEA v ČSR. Po převratu v únoru 1948 emigroval do Brazílie, kde vybudoval vlastní prosperující strojírenský podnik Máquinas Simone (USA).

Frýdová Anna, podle Ludvíka Böhma Frýdlová (* 22. 2. 1851 Mšeno † 15. 8. 1879 Basilej), operní pěvkyně. Získala základní hudební a pěvecké vzdělání ve Mšeně, v Praze byla žačkou Bedřicha Smetany a Josefa Maýra. Zpívala v Prozatímním divadle v Praze vždy s velkým úspěchem, ale nakonec odešla do Německa, kde působila v opeře ve Štrasburgu a jako host úspěšně vystupovala v mnoha německých i švýcarských městech a také v dalších evropských zemích. V Basileji se seznámila s ředitelem divadla, za kterého se provdala. O prázdninách se vracívala do Mšena a zpívala zde na koncertech, byla čestnou členkou mšenského pěveckého spolku Vyšehrad.

Pecháček Vladimír (* 3. 4. 1909 Přeštice † 24. 8. 1969 Praha), malíř, grafik a pedagog. Absolvent Akademie výtvarných umění, zpočátku se věnoval sakrální malbě „křížových cest“. Působil v Přerově nad Labem a na Mělnicku. Zamiloval si také Kralupsko. Ateliér měl v Kokořínském údolí, vedle známého hostince U Grobiána. Tragicky zahynul, jeho malířskou pozůstalost předali příbuzní Městskému muzeu v Kralupech nad Vltavou.