Eva PilarováZpěvačka Eva Pilarová představí v mšenské obřadní síni výstavu svých fotografií

Dlouhou řádku let neodmyslitelně patří k největším hvězdám české hudební scény. K jejím fanouškům patří posluchači několika generací. Kromě zpívání se v poslední době věnuje zajímavému koníčku – fotografování. Výstava, kterou paní Eva Pilarová zahájí při vernisáži několika svými písněmi, dá návštěvníkům výstavy možnost seznámit se nejen s jejími pracemi, ale také fotografiemi její sestřenice Heleny Štefanové. Ochotně vyhověla žádosti Mšenských novin o původní rozhovor.

Zpívala jste už odmala?
První zvuk, který novorozeně vydá, je jednočárkované „a“. To moje „a“ prý bylo tak hlasité, že porodní bába prohlásila: To je silný hlas! To bude zpěvačka! Z čehož usuzuji, že jsem začala zpívat již ve věku kojeneckém.  
Zlatá slavice, 1967
Měli na Vašich hudebních začátcích svůj podíl i rodiče?
S rodiči jsem chodila na opery i na koncerty vážné hudby. Jednoho dne mě vzali do kina na americký film Zasněžená romance. Všechny diváky uchvátila představitelka hlavní role krasobruslařka Sonja Henie, mě uchvátily swingové melodie orchestru Glenna Millera a tam se zřejmě zatnul ten pomyslný drápek, který mě už nepustil.

Podporovali Vás ve Vaší touze stát se zpěvačkou?
Pokud jsem zpívala v brněnském dětském rozhlasovém sboru Dr. Františka Lýska, nic proti tomu neměli. Ale když jsem přišla s tím, že se chci stát zpěvačkou, zazněla památná věta mé maminky: Jediná dcera, a ona chce být komediant! No, byl to velký boj, ale jsem narozena ve znamení Lva, nemohla jsem nevyhrát. Zvláště, když stál při mně tatínek.
Eva Bojanovská, maturitní foto
Dovedla byste si představit sebe – kdyby nebylo křižovatky s populární hudbou – jako operní divu?
Ne, nedovedla, nebavilo by mě to.

Co rozhodlo o Vašem odchodu z JAMU?
Možná paradoxně můj velký hlasový rozsah. Měla jsem ráda altovou polohu, ale byla jsem jaksi tlačena do polohy sopránové a já se rozhodla, že „kvičet“ v žádném případě nebudu. Tím se nechci dotknout sopranistek, velmi si operních zpěvaček vážím, ale já cítila, že pro mě to není. A svého rozhodnutí jsem nikdy ani na vteřinu nezalitovala.

Z filmu Kdyby 1000 klarinetů
Co pro Vás znamenala umělecká práce v Semaforu?
Semafor byl pro mě základním kamenem, na kterém se dobře staví. Považuji za své životní štěstí, že jsem měla možnost zpívat písně Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra a že tito velikáni psali písničky právě pro mě. A nejen písničky, dokonce roli Vanilky v buffopeře Dobře placená procházka mě napsali tak zvaně na tělo. Neméně důležitá byla moje spolupráce nejprve s Waldemarem Matuškou, později s Karlem Gottem. Semaforské písničky byly natolik nadčasové, že je zpívám dodnes a nevycházím z údivu, když vidím, že mladé publikum zná texty a zpívá „Semafor“ spolu se mnou. Nad starými duety „nezívají“ ani mladí interpreti. Lásku nebeskou a Rákosí si se mnou „střihnul“ Matěj Ruppert, Dotýkat se hvězd Vojta Dyk a Olivera Twista skupina Wohnout.

Která oblast populární hudby Vám je nejbližší? Jazz, swing, pop?
Nejbližší je mě swing, hudba, kterou mám moc ráda. A taky ráda poslouchám rock.
S kapelníkem Vítem Fialovou

Jaký je Váš vztah k festivalu, který pořádá dr. Fiala v nedamovském letním kině?
Ten festival jsme s mým kapelníkem JUDr. Vítem Fialou zakládali společně – tedy, abych to upřesnila, nápad to byl Vítkův a on mě nastrčil coby známý obličej pro vyjednávání na Městském úřadě v Dubé. A řekla bych, že to byl dobrý nápad, letos máme jubilejní 20. ročník! A určitě to byl právě tento festival, který Vítkovi i mně vynesl čestné občanství Města Dubá, na které jsme oba patřičně hrdí.

Léta sedmdesátá
Kdy jste pro sebe „objevila“ fotografování?
Už jako dítko školou povinné jsem si půjčovala tatínkův fotoaparát a dělala fotky do rodinného alba. Ta první se zrovna moc nevyvedla, na fotografii byly jen tatínkovy nohy. Ale časem jsem se zlepšila a na fotkách se objevovalo to, co jsem měla v úmyslu nafotit. V roce 1985 jsem koupila manželovi k vánocům fotoaparát a nabídla jsem se, že ho vyfotím u stromečku a – zapomněla mu ho vrátit... Fotila jsem vše možné, jednu dobu i pro sedm různých novin a časopisů i svoje kolegy. V roce 2004 jsem si koupila digitální fotoaparát a fotografie jsem začala upravovat na počítači a tak vznikly moje „fotoobrázky“. A v zápětí i první výstava v hudební kavárně Astra na Václavském náměstí v Praze.  
Z filmu Zločin v šantánu
Kolik výstav jste od té doby měla?
Výstava ve Mšeně bude moje v pořadí 53., z toho 6 společných s fotografkou Helenou Štefanovou, jejíž obrázky budou i ve Mšeně a která je mimochodem moje sestřenice. Zkrátka je to v rodině. Zatímco já jsem amatér, ona je profesionál. Kromě Česka jsem měla jednu výstavu ve Vídni, tři výstavy v Moskvě, jednu v Doněcku a jeden můj fotoobrázek visel tři měsíce v galerii Chicagu.

Co Vás při této činnosti nejvíc baví?
Protože fotím jen to, co neuteče, baví mě klid a pohoda.

SluncePočítáte někoho ze známých osobností mezi své fotografické přátele? Scházíte se s nimi na „umělecké konzultace“?
Na umělecké konzultace se s fotografy nescházím, ale občas někomu z nich zazpívám na vernisáži, někdo z nich se stane patronem mojí výstavy, jako například Josef Louda, který mě v mých začátcích radil. A pan Jan Saudek mé „dílo“ dokonce pochválil! Ale on je gentleman, k ženám se chová s noblesou, zajímalo by mě, jak by vyběhl s chlapem, který by mu ukázal takovýto fotoobrázek. A spolupracovala jsem s Pepíčkem Fouskem, který je nejen básník, textař, zpěvák, ale i vynikající fotograf. Vyšla nám společná knížka POHLAZENÍ, ke každému mému fotoobrázku napsal Pepíček báseň.

S jakými pocity chystáte výstavu ve Mšeně?
Těšíme se obě a zároveň máme trochu trému, jak nás návštěvnici výstavy přijmou.
Náš venkovNáš venkovPraha
Vernisáž výstavy fotografií Evy Pilarové a Heleny Štefanové se uskuteční v sobotu 2. srpna 2014 od 17 hodin v budově Městského úřadu ve Mšeně.

Karel Horňák

Eva Pilarová – trojnásobná vítězka čtenářské ankety Zlatý slavík. Zpěvačka obdařená velmi krásným, silným a barevně zajímavým, naprosto nezaměnitelným hlasem – sopránem o rozsahu tří oktáv, oplývající navíc vynikající pěveckou technikou. S přibývajícími léty se stále více orientuje především na žánrovou oblast jazzu a swingu. I když je stále vynikající zpěvačkou, přece vrchol její kariéry spadá do 60. a 70. let; dnes patří právem k pěveckým legendám s neoddiskutovatelně jedním z nejlepších hlasů – ne-li nejlepším vůbec – jaký česká pop music kdy měla. Dne 28. října 2009 byla Evě Pilarové udělena medaile Za zásluhy.
(Zdroj: Wikipedie)