Lidé z malých vesnic chtějí zabránit rušení pošt peticí

Mělnicko – Podle návrhu ČTÚ 
by měla být zrušena třetina poštovních poboček. A to hlavně
na venkově, kde je 
s dostupností služeb dlouhodobý problém. Malé obce na Mělnicku opět čelí hrozbě, kterou představuje zrušení poboček České pošty. Lidé na venkově podepisují petici na jejich zachování, kterou zaštítilo Sdružení místních samospráv ČR (SMS).

O pošty by mohli teoreticky přijít například obyvatelé Chorušic, Spomyšle, Ledčic, Řepína nebo Lobče. „Je to hrozné. Pošta u nás funguje od nepaměti a teď by ji měli zrušit?“ děsí se třiasedmdesátiletá seniorka z Řepína, která tam žije už od mládí. Absenci pošty si raději nechce ani představit.

Za vším stojí návrh Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ), podle něhož by měla být zrušena až třetina poštovních poboček v Česku. Momentálně v České republice funguje 3200 poboček, ale pokud by vláda návrh schválila, jejich počet by se snížil o rovných jedenáct set.

Kontroverzní návrh rozčílil také starostu Chorušic Martina Bauera. „Pošta je jediný ústav, který tu zůstává. Pokud na venkově lidem nezůstane vůbec nic, tak budou mít zase o to menší důvod tady žít,“ prohlásil starosta Chorušic, které by v případě odmávnutí návrhu o poštu také nejspíš přišly.

„Naše pošta by spadala do pošt, které by byly zrušeny, protože se nacházíme mezi Mšenem a Mělnickým Vtelnem, kde jsou větší venkovské pošty,“ připomněl Martin Bauer, podle něhož jsou lidé z venkova oproti těm z města už tak dost diskriminováni. Poukázal přitom na zákon o poštovních službách, podle něhož má být ve městě pošta po každých dvou kilometrech, ale na venkově mohou být od sebepošty vzdáleny až deset kilometrů.

Petici proti rušení pošt v Chorušicích a ve Velkém Újezdě, který pod ně spadá, podepsalo zhruba sto padesát lidí. „Rozjelo se to bohužel na konci loňského roku, v době adventu, kdy lidé mysleli na jiné věci než na podepisování petic. Kdo přišel do obchodu nebo na radnici, mohl petici podepsat,“ připomněl Martin Bauer. V Řepíně petici neměli. „Nechtěl jsem lidi bouřit peticí, aby se nebáli, že u nás poštu opravdu zruší. Mám totiž informace, že se naše pošta údajně vyplácí, navíc polovina budovy, v níž sídlí, je majetkem pošty, takže neplatí nájem,“ konstatoval řepínský starosta Jindřich Urbánek a dodal, že podle něho už úroveň poštovních služeb před časem snížilo zrušení poštovních doručovatelek, které nahradily rozvážky autem. „To, co dříve dostali lidé ráno, mají dnes až odpoledne," uzavřel starosta. V celé republice se v rámci podpisové akce sešlo přes šedesát tisíc podpisů, jimiž se lidé snaží zabránit dalšímu úbytku poštovních poboček.

Pozitivní zprávou byl podle předsedkyně SMS ČR Jany Juřenčákové příslib bývalého premiéra Jiřího Rusnoka. Ten oznámil, že se jeho vláda do konce funkčního období nebude návrhem ČTÚ zabývat. „Je tak jasné, že boj o pošty svedeme až s novou vládou. Pevně věřím, že pochopení pro oprávněné potřeby venkova bude mít i ona,“ uvedla předsedkyně sdružení.

Jiří Říha, Mělnický deník

(01/14)