BrusnéNa SkaličkáchVítejte ve MšeněObří hlava a žába

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

Guttenberg stavebn� spole�nost - �len skupiny PCS

© 2022 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Klemperka


   Zčásti umělá jeskyně ve skalní stěně na počátku Šemanovického dolu, vzdálená 0,5km východně od osady Truskavna. Klemperka je rukou člověka vytvořená jeskyně pozoruhodných rozměrů. Byla vytesána podél vodorovné pukliny v pískovcovém masivu ve výšce 5m nad současným dnem údolí.
Je přístupná po chatrném žebříku nebo úzkým komínem po vytesaných stupech. Z ploché terasy je přístup do horní části jeskyně. Do spodního patra, které bývalo zaplněné až téměř ke stropu jílem, vedou několikrát lomené schody. Spodní patro jeskyně je propojeno s povrchem údolí asi 20cm vysokým okénkem. Tudy, nebo širokou vertikální puklinou v rohu prostory, došlo k zaplnění jeskyně jíly splavovanými při deštích z polí nad skalami. Před několika lety byla spodní místnost vyčištěna.

Ve spodní části jeskyně by se měla nacházet podzemní chodba vedoucí na Truskavnu. Tato chodba je zmiňována v některých publikacích o Kokořínsku a je součástí místní pověsti o loupežníku Klemperovi, po němž získala své jméno. Údajně v ní pobýval někdy na počátku minulého století a byl prý nedaleko odsud v Truskavenském dole zabit sedláky z Vysoké.