Stránecký běh 2013Na silnici u Stránky porovnalo své síly osmačtyřicet běžců

Stránka – Nejrychlejším závodníkem letošního Stráneckého běhu byl opět Michal Michálek z Mělníka. Je asi stupeň nad nulou, vítr si pohrává s ledovým vzduchem a od startovní čáry vybíhá osmačtyřicet sportovních nadšenců. Právě tak to v sobotu vypadalo na třetím ročníku oblíbeného Stráneckého běhu, který se svým týmem pořadatelů připravil dobře známý stránecký běžec Pavel Mráček starší.

Stránecký běh 2013Na trati dlouhé 5 400 metrů se do popředí tradičně prodral mělnický Sokol Michal Michálek, který si až do cíle držel více než minutový náskok před letošní dvojkou – Václavem Koláčným ze Želíz. A hned třetím nejrychlejším běžcem sobotního závodu se stal Pavel Mráček mladší.

VyStránecký běh 2013hlášení se ovšem nedočkali jen tito tři nejrychlejší běžci, ale ovace diváků shledali sportovci rozdělení hned do několika kategorií. Už podruhé byl závod zařazen do Mšenského přeboru. Ten byl vypsán pro dvě věkové kategorie žen a dvě mužů. Aby to ale nebylo líto závodníkům, kteří nejsou ze Mšenska a ani na něj nemají žádné vazby, Pavel Mráček připravil pro letošní rok novinku. A tou byl vložený závod. „Do vloženého závodu se mohli přihlásit i běžci, kteří nejsou z našeho regionu a také si rádi zaběhají. Nechceme je nijak diskriminovat,“ konstatoval organizátor, který pro letošek přidal také možnost běžet ve smíšených dvojicích.

Stránecký běh 2013Vložený závod byl navíc oproti klasickému závodu Mšenského přeboru rozdělen do více věkových kategorií. Ženy se podle věku rozdělily do dvou a muži do čtyř kategorií. Nechyběla ani trať pro děti, které před velkým startem absolvovaly běh na sto nebo čtyři sta metrů.

Králem Mšenského přeboru v kategorii Muži A byl ve stránecké hospůdce U Jesetera po závodu vyhlášen Pavel Mráček mladší, který jde nepochybně ve šlépějích svého otce. Právě ten první příčku vybojoval ve Stránecký běh 2013vyšší kategorii Muži B.

Za Ženy A v přeboru Mšenska excelovala reprezentantka mšenského Sokola Linda Bartošová a z o něco málo starších závodnic krásný skleněný pohár za první místo obdržela také chalupářka z Tajné Hana Marcolová.

Ve vloženém závodu pomyslné zlato v kategorii Muži A vybojoval Václav Koláčný. Michal Michálek z mělnického Sokola si odvezl ocenění za první místo v kategorii Muži B. Ze třetí mužské kategorie byl nejlepším běžcem Petr Chmelík a kategorii označenou písmenem D ovládl Jiří Potůček z Velkého Přítočna, který byl vyhlášen Stránecký běh 2013nejvzdálenějším účastníkem závodu.

A jak své síly na trati porovnaly ženy? Z mladších závodnic ve věku do 34 let ve vloženém závodu nejrychleji běžela Jana Nová ze Skalska a kategorie Ženy B patří Martině Píšové, která běžela za tým Luigi Cocotti.

Třetí ročník Stráneckého běhu prý splnil všechna očekávání hlavního pořadatele Pavla Mráčka. „Chtěl jsem přilákat běžce, kteří pravidelně netrénují, a to se podařilo. Jsem rád, že tu byli vynikající běžci jako je například Michal Michálek nebo Jiří Plecháček, ale i tací borci, které běžně trénovat nevidíme,“ prohlásil po závodě Mráček a dodal, že ho mile překvapila letošní účast. „Myslím, že počet do šedesáti závodníků je ideální. Pokud by byl ovšem v příštích letech větší zájem, budeme se muset přizpůsobit,“ doplnil stránecký běžec, který si nemůže vynachválit svůj pořadatelský tým, bez něhož by organizaci závodu prý jen těžko zvládl.

Mšenský přebor – muži A: 1. Mráček ml. (Kola Derfl) 21:11 min, 2. Vyhlas (Sedlec) 21:54, 3. Kauler (Sokol Mšeno) 22:27, 4. Elhenický (Mšeno) 22:30, 5. Smutný (Kokořín) 22:32, 6. Kindl (Stránka) 22:45. Muži B: 1. Mráček st. (S. Mšeno) 23:36, 2. Hanuš (Bike Mšeno) 27:03, 3. Švácha (S. Mšeno) 27:53, 4. Dvořák (Mšeno) 28:52, 5. Novotný (DEFekt team) 33:20, 6. Krejčí (DS Mšeno) 36:25.

Mšenský přebor – ženy A: 1. Bartošová (Řepín) 25:26, 2. Mráčková (S. Mšeno) 29:39, 3. Doležalová – Máchalová (Farma Gál) 38:17. Ženy B: 1. Marcolová (Chalupáři Tajná) 27:51, 2. Jizbová (Mšeno) 33:52, 3. Mrzílková (S. Mšeno) 36:23.

Smíšené dvojice: 1. Bartošová – Mráček st. 49:02, 2. Píšová – Krejča 50:26, 3. Nekvasilová – Bernard 52:13, 4. Jizbová – Michálek 52:29, 5. Mráčková – Paluska 53:40, 6. Marcolová – Klouda 54:33.