Ilustrační fotoPo dohadech kolem památkové zóny jsem se rozhodl podělit se o svoje zkušenosti s okny. Tyto zkušenosti jsem nastřádal za deset let, co se problémy okolo oken zabývám. Jsou to mé zkušenosti a názory, nikomu je nechci vnucovat. Jen bych si přál, aby si každý mohl udělat svůj názor a dostal se k informacím, které mu pomohou se rozhodnout a vybrat si tu nejlepší variantu, jak z pohledu ceny, tak kvality i vhodnosti pro jeho objekt.

Okna můžeme rozdělit do několika skupin: jednoduchá, špaletová s vyzděnou špaletou, špaletová s dřevěnou špaletou, zdvojená, dřevěná euro okna a plastová eurookna.

Jednoduchá okna dřevěná s jednoduchým sklem se používají do přístavků, dílen, chodeb, spíží a dalších míst, kde se netopí vůbec, nebo jen málo. Dají se ještě vylepšit namontováním dithermu (dvojité sklo v rámečku) a těsnění do rámu.

Špaletová okna s vyzděnou špaletou se používají ve starých objektech v obytných místnostech, kde již jednoduchá okna nestačila. Okno vnější se otevírá ven, vnitřní dovnitř. Špaleta je hluboká většinou přes celou sílu zdiva, sklo je jednoduché. Je zde opět možnost vylepšit izolační vlastnosti okna přidáním dithermu do vnějších křídel a těsnění do vnitřního rámu.

Špaletová okna s dřevěnou špaletou mohou být opět otvíravá ven a dovnitř, nebo jen dovnitř, ale v tom případě jsou vnější okna menší. Opět se dá použít normální sklo nebo ditherm a těsnění.

Zdvojená okna – dva rámy křídel smontované na sebe s normálním sklem.

Dřevěná eurookna – lepené rámy ze tří vrstev hranolu, v rámu silný ditherm a celoobvodové kování.

Plastová eurookna jsou naprosto stejná jako dřevěná, jenom místo dřeva je použit plast a kov.

V dnešní době na většinu věcí pohlížíme z pozice peněz a vyhrává to nejlevnější, ale pokud nemáme všechny informace, nemusí na první pohled nejlevnější nabídka být ta nejvýhodnější.

Například plastová okna jsou do paneláků, škol, nemocnic a úřadů ideální věc, prakticky žádná údržba, cena výhodná. Do rodinných domků – novostaveb – pokud je okno vyrobeno alespoň s dezénem dřeva a nemáte na dřevěná okna, opět ideální. Až z metru poznáte, že se nejedná o dřevo. Přece jenom nějakou tu nevýhodu mají. Pokud se vám poškodí plastový rám, musí se měnit celé okno. Nelze jako u dřevěného slepit či nahradit díl. Pokud by se nedej bože stalo, že v takovém domě začne hořet, začne se z plastu uvolňovat spousta nebezpečných látek.

Pak jsou tu euro okna dřevěná, zde tato nebezpečí nehrozí. Oba typy oken euro (zdvojená okna i jednoduchá) mají jednu nevýhodu. Pokud nemáte zateplený objekt, dostává se chlad zdivem kolem oken dovnitř. Čím je rám slabší, tím je to znatelnější a v zimě se objevuje plíseň na zdivu kolem okna, kde se sráží na podchlazeném zdivu vlhkost. Toto naopak je jako plus pro špaletová okna, která jsou v sílách od 20 cm a více, což znamená, že je menší možnost promrzání kolem oken.

Ještě je tu jedna nevýhoda při montáži moderních oken do starého domu, který většinou nemá žádnou nebo velice špatnou izolaci. Přes stará okna utíká spousta tepla, ale s ním i vlhkost, a pokud dům zateplíme (buď okny, nebo izolací), začne se nám nahromaděná vlhkost srážet v rozích místností, či na překladu, což se předtím nestalo, protože se dům stále větral netěsnostmi. Mám bohužel osobní zkušenost. Stačilo 10 cm vaty do stropů, kde byly původně jen suť a sláma, a budu muset řešit zateplení překladů nad okny.

Ještě dvě věci hovoří ve prospěch starších špaletových oken. Jedním z nich je vzhled. Budou vždy mít slabší rámy než euro okna a neuberou vám tolik světla, nehledě na vzhled, budou tam patřit.

Měl bych též vysvětlit, co je to ditherm. Mnohokrát jsem se setkal s tím, že si lidé myslí, že mezi okny je vakuum. To je omyl, to by se okna přinejmenším „přicucla“, anebo dokonce praskla. Tato okna se skládají ze skla, hliníkového rámečku a dalšího skla a celé je to slepeno. Rámečky jsou různě silné, čím silnější, tím lépe izolují a uvnitř je vzduch, který je vlastně ta izolace. Je vysušený, případně je místo něj nějaký jiný plyn – např. argon.

A tím se dostáváme opět ke špaletovým oknům. Tam je přece mnohem více vzduchu, tedy izolace. Není sice neprodyšně uzavřené, ale to je pro naše staré domy naopak výhoda. Spojení lepší izolace a přitom nepatrné odvětrávání. Pro mne z toho vychází pro naše staré domy nejlépe špaletová okna, doplněná o slabý ditherm a těsnění do vnitřních oken jako nejlepší alternativa. Někdo řekne, že si přihřívám polívčičku, ale upřímně, řekne vám výrobce plastového okna, z jakého svinstva se to vyrábí?

Mám jednoho příbuzného, který prodává plasty ve velkém a dělal ve výzkumném ústavu na plastech hezkých pár let. Před 5 lety si dával do svého domu nová okna. Myslíte, že jsou plastová? Ptal jsem se ho zlomyslně, proč zvolil dřevo. Dostala se mi odpověď, kterou tu nemohu napsat, a pak prohlásil: „Přece si nedám domů to svinstvo, když vím, co v tom je.“ Tak to je snad vše, co jsem měl na srdci. Pokud by to někomu nestačilo, může se mne zeptat osobně, rád poradím. I když si nic neobjedná, budu mít alespoň pocit, že jsem udělal, co jsem mohl.

Radek Sobotka