Nejen fotbalisté a další „letní“ sportovci nyní prožívají toto nepříliš milované období, procházíme jím i my na radnici. Pro nás je to období příjemnější, méně hektické, ve kterém se provádějí uzávěrky účetnictví, inventury a bilancují akce uplynulého roku a zároveň se pracuje na věcech nových. Je to jednak příprava a podávání grantových žádostí do všech možných programů a dále projekční příprava nových staveb a projektů a úvahy o jejich budoucím financování.

V lednu jsme tak podali několik grantových žádostí, které jsem již dříve avizoval – na chodníky do Boleslavské ulice (SFDI) a na rekonstrukci několika místních komunikací (ROP). Podáním však nic nekončí, grantové agentury brzy žádají doplňující a upřesňující informace, které je třeba briskně dodat, jinak hrozí vyřazení žádosti. Tento týden jsme doplňovali informace pro ROP a snad to bude stačit, abychom nedopadli jako mnoho jiných měst a nebylo po nadějích. V tomto období, kdy v některých programech a osách již docházejí evropské peníze, nebo naopak je jich tam přebytek a je velký tlak na jejich vyčerpání, jsou přístupy dotačních agentur stále přísnější a tvrdší, i co se týče termínů.

Koncem ledna nás potěšila informace, že naše odvolání proti vyřazení žádosti o dotaci na kanalizaci do Sedlce bylo úspěšné a dnes přišlo vyjádření, že je žádost akceptována. To ještě není definitivní výhra, avšak postupujeme do hodnocení. Hodnotící proces již zřejmě začal, neboť jsme na tuto akci byli vyzváni okamžitě předělat všechny finanční analýzy, výpočty a podklady, vzhledem ke změně DPH na 21 %. V těchto hodinách vše zasíláme.

V tomto týdnu jsme podali dvě další grantové žádosti, tentokrát k MAS Vyhlídky – jednu na studii obnovy historického mostku v Ráji (a úprav jeho okolí) a druhou jsme pomohli připravit našim hasičům – SDH – na vybavení zbrojnice. Měli jsme původně připraveno více záměrů, ale vzhledem k očekávanému přetlaku žádostí a způsobu bodování jsme se rozhodli vsadit (snad!) na jistotu a netříštit síly a body. Zítra podáváme asi na dlouho poslední žádost o dotaci – na MMR ČR na obnovu a rozšíření dětského hřiště před školou, která vznikla v těsné spolupráci radnice a ZŠ.

Dotační nápor tak prozatím končí, neboť krajské dotace (vzhledem ke stavu financí kraje) budou zřejmě vypsány nejdříve v pololetí. Před zastupitelstvem ale bude brzy stát velmi těžká otázka, zda připravit projekt pro Domov seniorů, obdobný jako realizujeme ve školách (snížení energetické náročnosti) do poslední mimořádné výzvy OPŽP, která bude vyhlášena v březnu. Obtížné rozhodnutí to bude proto, že v případě úspěchu všech akcí bude velmi obtížné jejich profinancování (za použití překlenovacích úvěrů). Na druhé misce vah leží fakt, že v dalších cca 2 letech evropské dotace nepotečou, v domově je zima a příliš mnoho protopí. Je to dáno velmi nekvalitním provedením stavby a použitím nejlevnějších materiálů.

Akce zřejmě nejočekávanější (a nejobávanější ...) je rekonstrukce ulice Boleslavské. Včera jsem byl u otvírání obálek s nabídkami na kraji a dále budeme tlačit, aby se výběrové řízení již nezaseklo. První fáze řízení trvala od září až do včerejška ..., což je dáno obavami z nového zákona o veřejných zakázkách a i ne zcela pružným přístupem krajského úřadu. Nyní se vše musí urychlit, aby stavba na jaře mohla začít. Ovšem vzhledem k tomu, že nabídku podalo 21 společností, lze jistě očekávat nějaké námitky, odvolání a podobné věci, které vše budou zdržovat. V této klíčové fázi se proto nesmí udělat chyba a přitom je nutné všemožně krátit různé lhůty. Samostatnou kapitolou je cena. Zatím nejvýhodnější nabídka se pohybuje na úrovni cca 40 % rozpočtované hodnoty, což je poněkud alarmující. Ale ani další nabídky nejdou příliš přes 50 % plánované ceny, což svědčí skutečně o velkém boji na stavebním trhu. Jak je vidět, pokud se nelosuje, konkurenční boj funguje, neboť při losování byly nabídky jen nepatrně nižší od rozpočtovaných. Znamená to zároveň, že v době, kdy kraj používal „losovačky“, přicházel (a tedy my všichni) o cca 40 % peněz. Zda to byla korupce, nebo jen umožnění kartelových dohod mezi firmami, je věcí jiných orgánů, nám všem by však mělo být jasné, že to rozhodně nebylo odpovědné hospodaření.

Mělnická ulice – sebrané připomínky ke studii budou projednány na příštím zasedání (zřejmě počátkem března) a zastupitelstvo rozhodne o případných úpravách návrhu. Mezitím však již kraj vybral firmu, která rekonstrukci ulice začíná projektovat a má poměrně ostrý termín. Předal jsem jí dostupné podklady a v březnu začnou koordinační porady, kdy bychom měli mít už definitivně jasno, co v ulici chceme.

Neinvestiční akce připravujeme také – ať už se jedná o parní vlaky, nebo letní cyklobusy, propagační materiály pro cestovní ruch, přípravu kulturních akcí apod. Pracuje se také na konání jarního kulatého stolu s veřejností v rámci MA 21, kde budeme zejména hodnotit plnění Strategického plánu rozvoje města Mšena na roky 2008 – 13 a hovořit o přípravě nového. Bude také projednáván nový územní plán města, nejdříve v březnu s obcemi a dotčenými orgány, poté s veřejností. Pracujeme i na povolení a otevření finanční sbírky, ve které bychom rádi vybrali prostředky na pamětní desku obětem holocaustu ze Mšena, která bude instalována na škole, v roce 70. výročí jejich transportu.

Zima pomalu končí a brzy vypukne jaro a vše ožije. Rozjede se naplno společenský a kulturní ruch a začne hektická sezona, která trvá až do Vánoc a během níž se zase budu těšit na zimní přestávku (přípravu). Naplněný Kalendář akcí na městských stránkách dává tušit, že sezona bude rušná nejen z pohledu stavebního – myslím, že se můžeme všichni na něco těšit.

Pěkné předjaří přeje všem

Martin Mach, starosta