Interiér kostela sv. MartinaVítejte ve MšeněNáměstí Míru panoramatickySedlec

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

Guttenberg stavebn� spole�nost - �len skupiny PCS

© 2021 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Tip na dobrou knihu


Jack Whyte: Nebeský kámen
Do fondu Městské knihovny přibyla další kniha od autora templářské trilogie (Chrámová hora, Korouhev cti, Zkáza řádu) – Nebeský kámen, první díl plánované ságy Kamelot.

Anotace: „Příběh o Artuši a Kamelotu i o tom, jak mocenské bitky nakonec zničily Artušovy sny, zná téměř každý. Ale jak se legenda vlastně zrodila? Odpověď přináší úvodní díl velkolepé artušovské ságy z pera Jacka Whytea.
Před Artušem a jeho Kamelotem byla Británie temným a nebezpečným místem, kde se proháněly znepřátelené hordy Piktů, Keltů a saských dobyvatelů. Římští občané, kteří tam žili po generace, se najednou ocitli před nezáviděníhodnou volbou: odejít a usadit se ve zkorumpovaném Římě, jenž jim byl zcela cizí, nebo zůstat a čelit běsnění, které se rozpoutá, jakmile zemi opustí římské legie, poslední ochrana civilizovaných občanů? Pro dva Římany, Publia Varra a jeho přítele Caia Britannika, existuje jediná odpověď: zůstanou, zachovají, co je z římského života nejlepší, a ze zmatku vybudují novou kulturu. Během svého snažení Publius a Caius nevědomky zasejí zárodky legendy – neboť tito dva muži jsou Artušovými pradědečky, z jejich činů povstane národ... a také ukovají meč známý jako Excalibur.“

Kniha je historickou fikcí, tzn. příběh zde vyprávěný je situován do historického rámce – do doby mezi roky 367 až 448 n. l. v tehdejší římské provincii Britannia.  Bylo to velmi bouřlivé období – kdy na počátku v provincii vládli pevnou rukou Římané a na jeho konci bylo toto území dobyto kmeny Sasů a Anglů. Na dalších dvě stě let zavládl v zemi temný středověk a veškeré vzdělání, gramotnost i křesťanství, bylo zničeno.

Autor má artušovskou legendu velmi podrobně prostudovanou, věnoval se jejímu studiu mnoho let a na výsledku je to znát. Pokouší se podívat na historické základy známé legendy v pasážích, kde se objevuje moc nadpřirozených sil, autor přichází s realistickým vysvětlením. Staví svůj příběh na vědecky podložených domněnkách a závěrech.

Román je psán velmi čtivou formou, bude se líbit těm, kteří se zajímají o historii, i těm, kteří mají rádi dobrodružné příběhy s mnoha zvraty. Pokud se vás kniha zaujme, můžete se těšit na její pokračování, které vyšlo pod názvem Zpívající meč a které se brzy objeví v našem fondu.

Připravila Martina Hanzlová