SkramoušVítejte ve MšeněVojtěchovOlešno

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

Guttenberg stavebn� spole�nost - �len skupiny PCS

© 2021 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Zkázu dokonala houba


Buk červenolistý před základní školouKácení památného Buku lesního červenolistého

Na základě informací od občanů bydlících v blízkosti parku ZŠ, že vyrůstají plodnice houby - vějířovce obrovského u památného buku, jsme v červnu zahájili místní šetření pro zjištění stavu památného stromu. Byly provedeny dvě sondy do kořenového systému buku. Zjistili jsme, že kořenový systém v místě jedné sondy je napaden houbou a i silné kořeny se doslova rozpadají v ruce.
Ohrožený buk
K jednání jsme přizvali zástupkyni z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Na místě jsme konstatovali, že vitalita a zdravotní stav stromu jsou silně snížené. Monitoring stromu za poslední dva roky ukázal rychlé zhoršování zdravotního stavu. Dochází k čím dál většímu prosychání větví, zmenšuje se plocha a počet listů, praská povrch kmene a větví a rozšiřuje se napadení vějířovcem obrovským. Tato houba destruktivně napadá kořenový systém především buků. Vzhledem k lokaci stromu v parku základní školy je provozní bezpečnost stromu riziková.

Ohrožený buk
Na základě získaných podkladů MěÚ Mšeno, odbor výstavby a ÚP, ŽP zrušil ochranu předmětného památného stromu buku lesního červenolistého na pozemku p. p. č. 434/2 v k. ú. Mšeno, kód stromu v ÚSOP 104823. Bude zahájeno správní řízení ve věci kácení odpamátněného buku a v období vegetačního klidu proběhne kácení stromu.

Pro dokreslení situace: v roce 2009 spadl vzrůstem podobný buk, který byl napaden houbou – vějířovcem obrovským, ve vzdálenosti cca 10 metrů od ještě stojícího buku. Poté byl tento památný buk na základě doporučení Agentury ochrany přírody a krajiny ČR ošetřován roztokem kyseliny borité. Bohužel, není žádné dostupné účinné řešení, jak strom zbavit této houby.

Závěrem: Je škoda, že musí být odstraněn tak krásný vzrostlý strom, ale musíme upřednostnit bezpečnost dětí a kolemjdoucích a nečekat, až nemocný strom spadne a případně může způsobit škody na majetku, ale i na životech. Proto jsme nuceni předejít podobné situaci.

Aleš Vik