OlešnoOlešnoHradskoSousoší Immaculaty na nám. Míru

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

Guttenberg stavebn� spole�nost - �len skupiny PCS

© 2021 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Tisícovka na spadnutí


Ilustrační fotoMělnické nemocnici na rozdíl od jiných roste porodnost

Více porodů než loni eviduje letos porodnice Nemocnice Mělník navzdory tomu, že ve všech krajích porodnost už čtyři roky klesá.  Na rozdíl od celorepublikového trendu chtějí letos v Mělníku výrazně překonat loňské statistiky. „Cíl tisíc porodů s největší pravděpodobností překonáme,“ věří primářka gynekologicko-porodnického oddělení MUDr. Mária Procházková. K poslednímu srpnu přišlo na svět už 699 dětí, za celý loňský rok se narodilo 856 dětí.

V červnu, červenci a srpnu měli v mělnické porodnici napilno. Každý měsíc tam totiž měli nad 100 porodů. V červnu to bylo přesně 101, v červenci 111 a v srpnu 106 porodů. Novoroční předsevzetí, 1000 rodiček za rok, tak porodnice téměř určitě překoná. „Září a říjen bývají z hlediska porodnosti velmi silné měsíce,“ dodává primářka.

Přispívá k tomu zvýšený zájem rodičů z Prahy, Brandýsa nad Labem a Roudnice nad Labem. Tamní Podřipská nemocnice od 1. září přerušila do konce roku provoz lůžkové části gynekologicko-porodnického oddělení. „Hospitalizační péči včetně porodů pro ně zajišťujeme po vzájemné dohodě my,“ vysvětluje Procházková.

V roudnické Podřipské nemocnici se rodilo měsíčně 30 dětí a Mělník je schopen se o všechny rodičky postarat. Ještě před změnou přijížděly do Mělníka rodit zhruba dvě až tři ženy týdně. Procházková předpokládá, že to nyní bude tak kolem pěti rodiček za týden. „Své druhé dítě jsem chtěla přivést na svět v Roudnici nad Labem, ale když je porodnice zavřená, vybrala jsem Mělník. Nelituji, byla jsem velmi spokojená,“ říká třicetiletá Kristýna ze Štětí.

Porodnost stoupá od nástupu nové primářky oddělení, která s týmem zavedla moderní porodnické postupy.  „Dobré jméno porodnice se buduje dva až tři roky,“ dodává lékařka. V Mělníku začala pracovat s počátkem roku 2010.

Mělnická porodnice individualizovala také péči o matky a děti, nabízí soukromí prostřednictvím tří porodních boxů připomínajících spíše domácí prostředí a je velmi otevřená. Nebrání se přítomnosti dul (žen nápomocných během těhotenství, při porodu a v poporodním období), alternativním porodům a akceptuje porodní plány v maximální možné míře, při zachování bezpečnosti pro rodičku i dítě.

Ambulantní porody, kdy žena přijde do nemocnice jen přivést dítě na svět a po dvou hodinách odchází s novorozencem domů, však v Mělníku nepodporují. Jsou v rozporu s doporučeními odborných společností, pediatrické a gynekologicko-porodnické. Rodičkám doporučují zůstat v zařízení 72 hodin.

„Je to z mnoha důvodů. Mohou se objevit poporodní komplikace, důležité je to i kvůli dětem,“ vysvětluje Procházková. Dvě hodiny od porodu nejsou hotová všechna povinná vyšetření, objevit se může novorozenecká žloutenka. Jde ale také o možné infekce nebo vrozené vady. Registrace není v porodnici nutná, doporučena je mezi 36. a 37. týdnem. Nabízí předporodní kurzy a kurz přípravy na kojení. Zavedla také laktační poradnu. Usiluje o získání titulu „Baby friendly hospital“.

Bc. Lucie Zikmundová, DiS.