OlešnoRadnice na náměstí Míru, foto: HN - René VolfíkBrusnéBezdězy z Vrátenské hory (foto: J.Trevisan)

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

Guttenberg stavebn� spole�nost - �len skupiny PCS

© 2021 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

V zrcadle tradic


Město Mšeno připravilo koncert ke Dnům evropského dědictví

Ve dnech 8. – 16. září 2012 proběhly v České republice Dny evropského dědictví, jejichž cílem bylo zpřístupnit široké veřejnosti nejzajímavější architektonické, archeologické, sakrální a technické památky, jež zpravidla nebývají veřejnosti přístupné. V této souvislosti byly pořádány doprovodné akce jako přednášky, městské slavnosti a koncerty. Jejich cílem bylo vyzvat občany regionu ke kulturnímu vnímání své minulosti, ale především své současnosti. Také město Mšeno se přihlásilo ke své kulturní tradici a pozvalo ke koncertnímu vystoupení trumpetistu Miroslava Kejmara a varhaníka Aleše Bártu. Protože jmenovaná dvojice svým významem přesahuje hranice České republiky, je jisté, že se jednalo o mimořádnou akci, jež měla vzbudit mimořádný zájem obyvatel Mšena a jeho okolí.
Miroslav Kejmar
Miroslav Kejmar působil 37 let jako sólotrumpetista České filharmonie, v současné době je jako jediný zástupce české republiky členem souboru deseti nejlepších trumpetistů světa Ten of the Best, s nímž po celém světě nahrává a koncertuje. Miroslav Kejmar vyučuje hru na trubku na Pražské konzervatoři. Je zakládajícím členem souboru Pražských žesťových sólistů, se kterým koncertuje již čtvrtou dekádu.
Aleš Bárta
Aleš Bárta se stal v roce 1984 absolutním vítězem Mezinárodní soutěže Pražského jara, natočil 30 CD, za které získal zlatou desku Supraphonu, cenu Harmonie a cenu Českého hudebního fondu. Pro japonskou firmu Pony Canyon natočil v roce 1995 kompletní varhanní dílo J. S. Bacha na 16 CD.

Koncert těchto dvou předních osobností českého hudebního umění se konal v sobotu 15. září od 18 hodin v kostele sv. Martina ve Mšeně. Návštěvníci koncertu vyslechli vrcholná díla evropského baroka a klasicismu, například skladby J. S. Bacha, G. F. Haendla, B. M. Černohorského nebo W. A. Mozarta. Do prostoru kostela sv. Martina bylo volné vstupné.  

Závěrem cítím potřebu poděkovat institucím, které vrcholnou akci Dnů evropského dědictví ve Mšeně nějakým způsobem obohatily. Na prvním místě je to město Mšeno, které koncert financovalo, dále potom římskokatolická farnost ve Mšeně za poskytnutí chrámového prostoru, ZUŠ Mšeno za poskytnutí svého prostoru jako zázemí umělcům. Nejvíce však děkuji všem návštěvníkům koncertu za to, že kulturní dědictví rozvíjejí a obohacují, a předávají ho svým potomkům.

PhDr. Josef Šebesta, Ph.D.