Obřadní síň radnicePoklička z úpatíOlešnoNáměstí Míru v noci

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

Guttenberg stavebn� spole�nost - �len skupiny PCS

© 2021 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Slezák dvojnásobným mistrem


MS mopedů 2012Na mšenské plošině se tentokrát proháněly mopedy o titul mistra světa

Startovní páska letí vzhůru, závodníci otáčejí plynovou rukojetí až na doraz, stadionem se nese ukrutný řev vytočených mopeďáckých motorů a ze všech stran se ozývají pokřiky nadšeného publika. Tak by se dala ve stručnosti popsat atmosféra netradičního Mistrovství světa mopedů Stadion na ploché dráze, které se na oválu ve Mšeně jelo letos už poosmé. Na závodní trati poměřilo sílu svých strojů a vlastní zkušenosti tentokrát čtyřiadvacet závodníků, kteří sedlali standardní, tedy neupravené mopedy Stadion a osmnáct jezdců na nadupaných speciálech.

MS mopedů 2012Osmému mistrovství mopedů udával už od prvních rozjížděk tempo reprezentant mšenského klubu Jiří Slezák starší ze Štětí. Nenechal nic náhodě a přihlásil se rovnou do obou kategorií.

U jeho jména na startovní listině nescházel ani jediný bod. Ve všech jízdách, které absolvoval, totiž dokázal svým soupeřům ujet i o desítky metrů a k šachovnicovému praporku se dostal pokaždé jako první. A bylo jedno, jestli sedí na mopedu bez úprav nebo na černém závodním speciálu. Už po několika jízdách bylo všem jezdcům jasné, že jde o soupeře, který jim rozhodně nedá nic zadarmo.

MS mopedů 2012Právě nekompromisní jízda a neustále plný plyn vynesly Jiřímu Slezákovi první místo nejen v kategorii speciálů, ale zlato dokázal vybojovat i na poli neupravených strojů. „Mám radost, snažil jsem se, jak jsem mohl. Vloni jsem skončil na pátém místě, a tak jsem si řekl, že do toho dám letos všechno. A povedlo se,“ odpověděl po vyhlášení výsledků na otázku spíkra Jiřího Hejtíka dvojnásobný mistr světa.

V kategorii speciálů se letos dařilo také Zdeňku Tomáškovi, který vybojoval druhou pozici a Pavel Med se po napínavých soubojích spokojil s třetí příčkou. Ve standardech s Jiřím Slezákem soupeřil i jeho vlastní syn, také Jiří. Mladší ze Slezáků si v osmém ročníku zajel pro krásné třetí místo, o pomyslné stříbro ho připravil Jiří Bakula.

Ani letošní ročník s pořadovým číslem osm nepřišel o ženskou účast. Postarala se o ni devatenáctiletá závodnice Jana Plašilová, která na mopedu Stadion S22 v originálním provedení reprezentovala mšenskou stáj. Štěstí jí sice příliš nepřálo, v konečném součtu na ni zbyl pouze jediný bod, ale mezi silnou konkurencí mužů bojovala statečně. Na bednu se sice nedostala, ale pořadatelé pro jedinou dámu za řidítky mopedu připravili speciální cenu.

Do Mšena jezdí každým rokem závodit více nadšenců, potvrdil to starosta pořádajícího mšenského veteran klubu Ladislav Homolka, který je tradičně ředitelem oblíbeného závodu. Akce má své skalní příznivce, kteří do Mšena jezdí každý rok. A další přibývají.

„Nebojíme se tak, že bychom měli slabou účast, je to mnohdy spíše naopak. Máme obavy, abychom nemuseli někoho vzhledem k naplněnému počtu odmítnout,“ konstatoval starosta klubu a dodal, že do plného rozpisu kategorie standard letos scházel jen jediný závodník, nejvyšší počet účastníků mají totiž veteránisté nastavený v každé kategorii na pětadvacet.

Právě z těchto důvodů pořadatelé závodníky nabádají, aby se včas předem přihlásili, a vyhnuli se tak zklamání v případě velké účasti. Neupravených mopedů se na antukovém oválu prohání už tradičně o několik více než nabroušených speciálů s různými úpravami.

Po dvou letech, kdy oblíbený motoristický podnik slavil účast australského a následně holandského jezdce, se bohužel v loňském ani letošním roce zahraniční účast nekonala. Do Mšena se však sjeli nadšení závodníci z celé České republiky.

Jiří Říha