Obřadní síň radniceBrusnéSkalní kaplička v Boudecké rokliSousoší Immaculaty na nám. Míru

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

Guttenberg stavebn� spole�nost - �len skupiny PCS

© 2021 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Kulturní kalendář Mšenska


Hák Antonín, MUDr. (* 9. 6. 1810 † 28. 6. 1892 Mšeno), lékař, kulturní a osvětový pracovník. Svou lékařskou praxi zahajoval ve Mšeně, kde byl spoluzakladatelem Měšťanské besedy, Čtenářského spolku a nedělní školy pro šíření vědomostí řemeslnické mládeže. Za své vlastenecké smýšlení byl pod policejním dohledem. Od roku 1850 zvolen radním obecního výboru ve Mšeně, založil vlastenecký spolek Slovanská lípa a řídil zde ochotnické divadlo. Vytvářel též názvosloví v tělocviku a šermu.

Heller Ferdinand (* 21. 6. 1824 Vlašim † 9. 6. 1912 Mšeno), hudební skladatel. Získal základní hudební vzdělání u svého otce, který učil hře na housle a klavír. Studoval konzervatoř ve Vídni, v roce 1860 založil pěvecký sbor Hlahol v Praze a spolu s ním v roce 1863 zahájil Bedřich Smetana vyučování v Hudebním ústavu v Lažanského paláci. Byl Smetanovým spolupracovníkem až do jeho smrti Je skladatelem a autorem populární České Besedy a zejména pak Sbírky písní k potřebám ve vyšších ústavech školních, v domácnosti i v koncertech, kde jsou zařazeny četné populární pěvecké sbory.

Krásný Jan (* 12. 6. 1757 Mšeno † 10. 9. 1820 Obříství), farář. Po studiích byl nejprve kaplanem ve svém rodišti, poté vychovatelem potomka hraběte Václava Radeckého z Radče(1766 – 1858), slavného rakouského polního maršálka. Od roku 1795 byl farářem v Obříství, kde založil Nadaci pro chudé studující bohosloví a pro své farníky. Pochován je na obřístevském hřbitově.