Drážní most v HlovciMariánské sousoší na náměstí MíruVečerní kašnaPamátník mistra Jana Husa, foto: Petra Nejedlá

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

Guttenberg stavebn� spole�nost - �len skupiny PCS

© 2021 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Mšenská Noc kostelů


Noc kostelů si užily i dětiEvangelický sbor ve Mšeně se připojil k celostátní akci Noci kostelů, která se letos uskutečnila na den dětí – v pátek 1. června od 16 do 22 h. Dni konání odpovídala i část programu, která se měla odehrávat na farní zahradě.  Deštivé počasí však přimělo pořadatele přesunout aktivity pod střechu kostela.

Děti pod vedením Aleny Vašíčkové tvořily „Andělské světlo“ – vystřiženého anděla z papíru vybarvily pastelkami a nalepily na sklenici od okurek, do které vložily čajovou svíčku a zapálily ji. Kostelem zářila andělská světla. Potom si mohly hrát v kostele (hod míčkem do koše, plazení prolézačkou). Počasí se postupně zlepšovalo, takže si zájemci pochutnali na na farní zahradě na opečeném buřtu.

Program pro dospělé začal před 17. hodinou vyzváněním zvonu. Příchozí si mohli v předsálí prohlédnout výstavu suché vazby Venuše Svobodové a paličkované krajky Jindřišky Červínkové, vystoupit na věž kostela s výhledem na Vrátenskou horu, Bezděz a Ještěd.  Po 18. hodině provedl zájemce ředitel ZUŠ Mšeno Čeněk Hlavatý po kostele, kde byly vystaveny obrazy a kresby žáků jeho školy. Poutavě popisoval, jak vznikala díla zobrazující Cyrila a Metoděje, Jana Husa a J. A. Komenského.  Program zakončila meditace v setmělém kostele, na jehož zdi svítily hvězdy – okna s hvězdami byla prosvícena z venku umístěným reflektorem.

Záštitu nad akcí převzal mšenský starosta Martin Mach. V pozdravném dopise mimo jiné napsal: Podporuji projekt Noc kostelů, neboť přispívá ke sblížení lidí - umožňuje jejich návštěvu i víru nepraktikujícím, ať již z důvodů zvědavosti, či poznávacích, nebo z úcty k architektuře či historii.“

Michal Šimek