Černík (foto: O.Vokál)Klika, kostel sv. MartinaBezděz (foto: Zd. Bergl)Sedlec

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

Guttenberg stavebn� spole�nost - �len skupiny PCS

© 2021 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Nemilá komplikace s tepnou města


Kraj kvůli kauze Rath pozastavil rekonstrukci Boleslavské ulice

Rada Středočeského kraje zrušila téměř dvacet tendrů na opravy silnic, vyhlášených takzvanou losovačkou. Výběrová řízení vypíše znovu. Na Mělnicku se to dotkne jediné akce, rekonstrukce Boleslavské ulice ve Mšeně. Záměr za původně vysoutěženou částku přes třicet milionů korun měl odstartovat už na začátku letošního léta. Kraj zrušil téměř dvě desítky tendrů na opravy silnic vyhlášených takzvanou losovačkou, tedy formou užších výběrových řízení, kdy se počet nabídek snížil předem na pět.

Starosta města Mšena Martin Mach přitom s použitím tohoto pochybného modelu veřejných zakázek nesouhlasil. Nebylo to ale nic platné.
„Kraj před koncem loňského roku vyhlásil obrovské množství zakázek tohoto typu, protože si byl vědom, že tato možnost končí. Rozhodně jsem byl proti, stejného názoru byl například i primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati,“ prohlásil starosta a dodal, že kraj nedodržel smlouvu o vzájemné spolupráci veřejných zadavatelů, když rozhodl v podstatě bez vědomí Mšena. Městu ani nepředložil ke schválení zadávací dokumentaci.

„Když jsem proti tomu protestoval, dokumentaci jsme dostali, ale na kraji nebyla vůle na naše připomínky reagovat. Bylo nám spíš naznačováno, že pokud to pro nás nebude přijatelné, stavba se odloží, nebo se nemusí realizovat vůbec,“ řekl Mach.
Mšenští zastupitelé sice nikdy zadávací dokumentaci na rekonstrukci Boleslavské ulice neschválili, vzhledem k nezastavitelné rekonstrukci vodovodního řadu pod vozovkou se s tím ale smířili.
A nyní mohou ve Mšeně jen doufat, že na rekonstrukci hlavní silnice II/259 směrem z centra na Mladou Boleslav opravdu dojde. Kraj podle náměstka hejtmana pro dopravu Robina Povšíka zakázky zrušil, aby na jakoukoli z těchto investičních akcí nepadl stín pochybnosti.

„Zahájíme nový proces výběrového řízení," konstatoval Povšík. To ovšem nebude hned, zahájení prací se tak u většiny staveb může protáhnout až o několik měsíců, možná i rok. „Uspořádat tolik nových soutěží bude náročné. Můžeme hovořit o úspěchu, pokud se začne stavět na jaře příštího roku. Rekonstrukce měla být přitom do konce letošního roku hotova,“ zdůraznil mšenský starosta, který si od zrušení výběrového řízení slibuje jediné – možnou úsporu. „Když jsme vedli soutěž na revitalizaci centra města, která opravě Boleslavské ulice předchází, nabídkové ceny klesly o čtyřicet procent, při soutěži vedené krajem však jen o jednotky procent. Navíc byly ceny až podivně vyrovnané, nelišily se ani o milion korun.“

V Boleslavské ulici ve Mšeně už pracují dělníci na rekonstrukci vodovodu. Výkop budou muset do zahájení kompletní opravy silnice přikrýt provizorně obrusem. „Doufejme, že se obrus v horkém létě zapeče a vydrží přes zimu, jinak budou potíže se zimní údržbou,“ uvedl Mach a poznamenal, že jde o dlouhodobě připravovaný projekt, který ochromila rána, s níž nikdo nepočítal. 

Jiří Říha