Olešnovzor dlažby na náměstí Míru, foto: Petra NejedláHradskoVýstava prací žáků ZUŠ na radnici

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

Guttenberg stavebn� spole�nost - �len skupiny PCS

© 2021 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Velkolepé kolínské oslavy


PoDr. Josef Šebesta a Karel Bělohoubek u hrobu Františka Kmochacta skladateli a kapelníkovi Františku Kmochovi

V neděli 29. dubna 2012 se představitelé ZUŠ Mšeno Mgr. Čeněk Hlavatý a Dr. Josef Šebesta účastnili velkolepých oslav Františka Kmocha v Kolíně. Kulturní akci nebývalých rozměrů zahájila Městská hudba Františka Kmocha pietním aktem na kolínském hřbitově. Vedoucí hudebního oboru ZUŠ Mšeno Dr. Josef Šebesta byl jednou ze šesti významných osobností, které měly možnost poklonit se památce výjimečného hudebního skladatele a kapelníka, jehož stoleté výročí úmrtí si v letošním roce připomínáme.

Kolín zněl hudbou až do večerních hodin. Důvodem byla i další kulatá výročí: 50 let Dechového orchestru Základní umělecké školy Kolín, 80 let Základní umělecké školy Františka Kmocha, 140 let od založení Kmochovy hudby a 150 let Sokola Kolín. Centra Kolína – Kmochův ostrov, Karlovo náměstí a Zámecká – se stala přehlídkou dvou orchestrů, šesti mažoretkových souborů, Sokolské župy Tyršovy, Klubu přátel Františka Kmocha, baráčnických a dalších spolků a zástupců města. Celá akce se konala pod záštitou starosty města Mgr. et Bc. Víta Rakušana.

Po skončení slavnostního koncertu jsme měli možnost navštívit Základní uměleckou školu Františka Kmocha v Kolíně v doprovodu pana ředitele Mgr. Michala Dubnického. Jednali jsme s ním o možnostech vzájemné spolupráce mezi našimi školami, a o aktivitách, jež mohou přispět k tvůrčí inspiraci mezi hudebním a výtvarným oborem obou uměleckých škol. Rukopisné skladby Františka Kmocha z let 1904-1909, které v Regionálním muzeu v Kolíně odhalil Dr. Josef Šebesta, budou v původní verzi uvedeny v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro 2012 ve Valdštejnské zahradě Senátu ČR dne 27. května 2012 od 15:00 hodin, v podání Hudby Hradní stráže a Policie ČR. ZUŠ Mšeno se této kulturní akce zúčastní se svými žáky a učiteli.

Mgr. Čeněk Hlavatý, ředitel ZUŠ Mšeno