Skalní útvar PokličkyObří hlava a žábaFaraonSkalní útvar Žába, pod romanovskou hájovnou

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

Guttenberg stavebn� spole�nost - �len skupiny PCS

© 2021 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Indián Atapana navštíví ZUŠ Mšeno


Mnislav Zelený - AtapanaNa začátku školního roku se učitelé výtvarného oboru ZUŠ Mšeno dohodli na výtvarném projektu Indiáni. Nejprve jsme děti seznámili s životem a tvorbou Indiánů. Navštívili jsme Náprstkovo muzeum, kde děti přímo na místě kreslily předměty umělecké výroby Indiánů. V ateliérech jsme na toto téma tvořili v kresbě, v grafice, v keramice a v textilní tvorbě.

Vyvrcholením celého projektu bude výstava a přednáška indiána, etnologa a cestovatele Mnislava Zeleného, který byl u pralesního etnika Yawalapiti adoptován pod jménem Atapana a je spojen především s výzkumem a prací v Jižní Americe. Poprvé navštívil země Latinské Ameriky již na konci šedesátých a na začátku sedmdesátých let. V letech 1996 – 2001 byl velvyslancem ČR v Kolumbii a Ekvádoru.  V roce 1991 byl spoluzakladatelem a později také několik let prezidentem Latinskoamerické společnosti a v roce 2003 inicioval založení nadace Velká Amazonie s cílem chránit amazonské deštné pralesy a amazonské indiány. Mnislav Zelený je autorem více než 200 populárních a populárněvědeckých článků.

Mnislav Zelený (Atapana) - vlevoPrvní výstava a přednáška s happeningem proběhne 9. 6. 2012. ve Mšeně v rámci akce Na Kokořínsko s párou.  Další výstava s přednáškou by byla na podzim v Masarykově kulturním domě v Mělníku – výstavy s dražbou dětských obrazů a artefaktů by se uskutečnily v Mělníku a v Praze v Náprstkově muzeu. Vydražené peníze by byly darovány nadaci Velká Amazonie. V jednání je i společná výstava kreseb našich a indiánských dětí.

Cílem tohoto projektu je seznámit žáky s jiným životem, s odlišnou kulturou a jinou uměleckou tvorbou. Výsledkem tohoto snažení a završení projektu by byl stolní kalendář 2013.