Základní umělecká škola Mšeno v sobotu 31. března organizovala každoroční tradiční jarní výlet za uměním do Vídně. Letošní kulturní metropole Rakouska přivítala velkolepé oslavy 150. výročí narození světového malíře Gustava Klimta, jehož život a dílo je plně spojeno s rakousko – uherskou monarchií, které jsme byli součástí. Není to žlutočerná historie, neboť otec Gustava se narodil na hranici našeho kraje, v obci Travčice u Terezína.

Galerie Albertina připravila pro návštěvníky originální přehlídku 200 pastelů, akvarelů a kreseb impresionistů a předchůdců moderny 20. století a samozřejmě průřez celou kresebnou tvorbou oslavence Gustava Klimta z vlastních sbírek, ale i z USA. Zcela výjimečná byla prezentace Kunsthistorického muzea, kde Gustav a Ernst Klimtovi společně i s Franzem Matschem vytvořili freskovou výzdobu k poctě evropského malířství. Kurátoři výstavy umožnili návštěvníkům pohlédnout z očí do očí postavám z fresek – za pomoci lehké ocelové konstrukce mostu nad hlavním schodištěm ve dvanácti metrech. Neopakovatelný zážitek.

Měl jsem možnost s dalšími účastníky zájezdu navštívit přednášku ve vídeňském hotelu Pošta, kterou pro krajanský spolek Česká beseda, Krajanské listy a Vídeňský Sokol připravil pan učitel PhDr. Josef Šebesta, PhD. Jeho přednáška byla o Františku Kmochovi, nedoceněné postava českých hudebních dějin. Letošní rok je ve znamení 100. výročí jeho úmrtí.

Setkání s krajany, kteří ve Vídni žijí i několik generací, bylo úctyhodné z několika zorných úhlů: jejich výborná spisovná čeština, bohatý kulturní a společenský život, držení se idejí a myšlenek Sokola – vystoupí v červenci na Sokolském sletu v Praze, ale i vedení multikulturní školy ve Vídni. Přednášky se účastnilo sto posluchačů z řad krajanů, kteří po skončení bouřlivě aplaudovali. Děkujeme za víc než vřelé přijetí a těšíme se na spolupráci na společných projektech.

Mgr. Čeněk Hlavatý, ředitel školy