Večer před kostelem sv. MartinaNáměstí Míru s radnicí a kostelem sv. Martina, foto: Petra NejedláPohled na Mšeno od severuHra světel

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

Guttenberg stavebn� spole�nost - �len skupiny PCS

© 2021 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Jarní tóny v ZUŠ Mšeno


Dívčí kapela SedmikráskyKdyž jsem nedávno na stránkách Mšenských novin psal o přeplněném radničním sále při konání Vánočního koncertu naší školy, mohl mít někdo pocit, že zveličuji, nebo že se jednalo o náhodu. Stejné atributy však vykazoval i Aprílový koncert, jenž se konal 1. dubna na radnici ve Mšeně. V jeho rámci vystoupili studenti, které umělecká rada školy vybrala z interních večerů, jež jsou pro studenty povinné. Před svými rodiči a za asistence učitelů prokazují nové kvality oproti internímu večeru minulému. Aprílový koncert – alespoň podle mnohých účastníků – posunul pomyslnou laťku umělecké vyzrálosti našich studentů zase o několik centimetrů výše.  

Zřejmě nejprestižnější akcí ZUŠ Mšeno v dlouhodobějším měřítku byla prezentace školy v Mramorovém sále Zámku Liblice, jež se pod názvem Velikonoce v umělecké tvorbě dětí konala v sobotu 14. dubna. Představily se zde oba naše umělecké obory, výtvarný i hudební. Na ploše šesti velkoformátových panelů byla vystavena výtvarná díla studentů školy, převážně s duchovními motivy velikonočních svátků. Výstavu doprovázel koncert hudebního oboru.

Tuto společenskou akci navštívily mnohé významné osobnosti, například starosta města Mšena Ing. Martin Mach, starostka Byšic Mgr. Jana Poláková, starosta Velkého Borku Ing. Josef Procházka, ředitelka firmy Benkor Mgr. Marie Pravdová, ředitelka Zámku Liblice Klaudie Soukupová. V tomto momentě musím s potěšením dodat, že přibývá osvícených lidí, kteří ve svém úsilí ve prospěch nás všech cítí potřebu podpořit umělecké snahy dětí, jež tvoří významný prvek kulturního rozvoje celé společnosti. Všem jmenovaným vyjadřuji své poděkování.

Je evidentní, že aktivity ZUŠ Mšeno překračují region svého města a získávají pevnou pozici v okresním kulturním dění. Nejvíce však děkuji dětem, které ve společenském obleku a důstojně vstupovaly do Mramorového sálu, a se všemi atributy uměleckého vědomí – od úvodní úklony až po přijímání ovací – prokazovaly, že se na hony vzdálily samy sobě z dob ještě nedávných. Několik posluchačů mi po skončení koncertu při prohlídce výtvarných prací sdělilo, jak moc je citově zasáhly některé hudební výkony, a neostýchali se označit je za neuvěřitelné, vzhledem k tomu, o jaký věk dětí se jednalo.  

Tyto reprezentativní akce ZUŠ Mšeno však odhalují ještě jednu skutečnost: dokázaly v krátké době shromáždit ty jedince kolem nás, kteří nemají zapotřebí zaujímat nejrůznější kulturní pózy, prostě proto, že kulturní jsou, prostě proto, že si svůj život bez participace na kulturním dění svého regionu nedokáží svůj život představit. Je radostným příslibem do budoucna, že počet těchto lidí narůstá. Účast na našich koncertech to jasně potvrzuje. Je to zároveň pro nás zavazující. Tito spoluobčané jsou našimi partnery v úsilí, na základě něhož nám v koncertním prostředí vyrůstá talentovaná mladá generace do podoby jedinců, kteří nás svými výkony povznášejí vysoko nad obecný průměr. 

PhDr. Josef Šebesta, Ph.D.