Celostátní soutěže o Pohár ministra školství ve florbalu 2012 se účastní více než 1200 družstev ze základních škol v celé České republice. ZŠ Mšeno byla také u tohoto projektu. Okresního kola se zúčastnilo chlapecké i dívčí družstvo, především ze žáků a žákyň 8. a 9. třídy.

CHLAPCI
Ve svém zahajovacím utkání hoši smetli ZŠ Třebízského Kralupy nejvyšším rozdílem v turnaji 7:0 (5:0), kdy předvedli několik pěkných akcí a pohotových zakončení. Slibný začátek a střelecky se prosadili Kolumpek a Šperl po 2, Živný, Douša a Lukáš Ležal.

Utkání proti ZŠ Revoluční Kralupy bylo jako den a noc proti úvodnímu střetnutí. Chlapci pod dojmem útočné kanonády nechávali obrannou dvojici napospas šikovným útočníkům soupeře. Nedůrazem v obsazování jsme soupeři ulehčovali situaci a skóre utěšeně narůstalo v náš neprospěch – 0:6 (0:2).

Ve 3. utkání (proti pozdějšímu vítězi turnaje) už hráli ZŠ Mšeno – boys daleko opatrněji a důsledněji v obraně. Nehrnuli se bezhlavě do útočení a drželi se ve hře až do chvíle, kdy se jim podařilo snížit na 1:2 po střele Múčky, kterou tečoval Libor Ležal za záda obrovského brankáře Neratovic. Snaha po vyrovnání vedla opět k vysunutí aktivity kupředu a otevřená zadní vrátka soupeř trestal – 1:5 (0:2).

DÍVKY
Ve čtvrtek 15. března se také dívky vydaly ke svému turnaji v Poháru ministra. V mělnické hale to dívky již dobře znají, protože tam koncem minulého roku odehrály Dívčí florbalovou ligu. Osmičlenný tým postupně odehrál 3 utkání a skončil na celkovém 3. místě.

V prvním utkání narazily na dívky z Neratovic (ZŠ 28. října) a ujaly se brzo vedení, když zakončovala Dlouhá. Soupeřky srovnaly, ale těsně před poločasem, opět po spolupráci Nováková – Dlouhá šly dívky do vedení, které znovu Dlouhá navýšila hned v úvodu 2. půle. Poté začaly neratovické dívky „zlobit“. Několik pěkných zákroků předvedla naše brankářka Šimíčková, ale přece jen podruhé inkasovala a schylovalo se k dramatické koncovce utkání. Rozhodnutí padlo po nahození míčku Veltruskou směrem k bráně a ten skončil v síti – 4:2.

Začátek druhého zápasu, ve kterém šlo o postup do finále proti ZŠ Jungmannovy sady (pozdějšímu vítězi turnaje) dívkám nevyšel a po zbytečném otálení před vlastní brankou nabídly soupeřkám dvoubrankové vedení. Dlouhá dalším přesným zásahem snížila, ale vzápětí soupeřky proměnily svou šanci v gól. Naše dívky bojovaly a Nováková vykřesala naději. V závěru bohužel brankářka soupeře zlikvidovala dvě nebezpečné střely Šestákové – 2:3.

V zápase s dívkami ze ZŠ Pšovka se nám nedařilo přesně zakončovat naše akce a soupeřky z rychlých protiútoků trestaly. Teprve ve druhé půli Stejskalová doklepla míček poskakující před brankou, ale na zvrat v utkání už nebylo sil – 1:4.

Chlapci i dívky odehráli svůj standard a navíc získali spoustu zkušeností a zážitků z opravdového florbalu (velké hřiště, hra 5+1, rozhodčí, kvalitní soupeři).