Heinnig Mankell: Číňan
Do fondu Městské knihovny přibyla další ze severských detektivek, tentokrát od švédského autora Henninga Mankella. Henning Mankell byl uznávaným autorem detektivek ještě před larssonovským boomem, teprve s vlnou skandinávské detektivní literatury se však dostal i k nám.  Spisovatel, který působí také jako divadelní režisér a manažer jak ve Švédsku, tak v Mosambiku, kde vede divadelní soubor, získal proslulost jako autor série detektivek spojených s inspektorem Wallanderem, o kterém napsal doposud 11 knih. Nicméně neomezuje se pouze na toho detektiva, v románu Číňan svěřil pátrání soudkyni Brigittě Roslinové.

Anotace: Jednoho chladného lednového dne je v ospalé vesnici na severu Švédska nalezena oběť brutální vraždy. Celá víska je hrozivě klidná a opuštěná. A tiché domky vzápětí vydají své tajemství: zločin, jaký dějiny švédské kriminalistiky nepamatují. Když se o masakru dočte soudkyně Birgitta Roslinová, uvědomí si, že ji s místem pojí rodinná vazba, a rozhodne se pátrat na vlastní pěst. Jejími jedinými vodítky jsou přitom deník z devatenáctého století a červená stužka nalezená v nedalekém lese.
Birgitta postupně odkrývá příběh pomsty, který sahá víc než sto let do minulosti a propojuje Čínu a Ameriku devatenáctého století s moderním Švédskem a Pekingem. Vyprávění zavede čtenáře do zapadlých končin severního Švédska, do nejvyšších pater čínské politiky i do slumů v dnešním Mosambiku. Šokující rozuzlení se chystá v čínské čtvrti v Londýně.
Číňan je strhující a vysoce aktuální politický thriller. Zároveň však neslevuje z důmyslně propracované detektivní zápletky. Zpočátku mrazivá severská detektivka se proměňuje v historický román a pak v politický thriller. Henning Mankell píše poutavě a nevadí, že jde o pořádně tlustou knihu. Tím, že se nedrží jedné kriminální zápletky, ale kombinuje žánry a vypravuje složitější proplétající se příběhy, v nichž se řeší rovněž společenské a politické otázky, by se v tom případě i dalo pochopit přirovnání k Larssonovi.
Mankellův Číňan má velmi promyšlenou strukturu a čtenáře nakonec uchlácholí i kýženým rozluštěním a detektivním koncem, byť některé detaily zůstanou záměrně neobjasněny. Postavy jsou natolik dobře napsány, že s ochotou sledujete jejich myšlenkové pochody, ačkoli s nimi nemusíte souhlasit. Ten, kdo hledá čistokrevnou detektivku, možná spokojen nebude. Mankell, podobně jako třeba Larsson vyžaduje  od detektivky i od čtenáře něco víc – minimálně pozorné, soustředěné čtení. Číňan není románem, nad kterým lze v klidu vypnout. Naopak se může stát, že vás bude neodbytně pronásledovat i po dočtení a nutit vás srovnávat své postoje s předestřenými názory. A tak to také Henning Mankell chtěl.
Zdroj: internet